مجله خبری زودتولز

ابزارآلات مهم برای کارگاه نجاری

برای راه اندازی یک کارگاه با هر زمینه کاری و موضوعی نیاز به تجهیزات و ابزارهای خاصی دارد که کارگاه نجاری نیز از این امر مستثنی نیست. کارگاه های نجاری که در حال حاضر مشغول فعالیت هستند، به دلیل وجود طرحها و مدلهای متفاوت اشکال چوب نیازمند دستگاه های متفاوتی می‏باشند. انتخاب مارک و برند ابزارهای کارگاه نجاری می ‎تواند بر اساس سلیقه باشد، اما اینکه چه ابزاری برای چه کاربردهایی دارد، نیاز به تخصص کافی دارد. در اینجا به مهمترین ابزارهای کارگاه نجاری می ‎پردازیم :

۱-اره فارسی بر

اره فارسی بر ، یکی از ابزارهای کارگاه نجاری که برای برش چوب در سایز و اندازه ‎های مختلف مورد استفاده قرار می‎گیرد. این ابزار می ‎تواند زوایای دقیقی را در چوب ایجاد نماید. برای مثال برای ساخت یک قاب عکس، داشتن گوشه و زاویه الزامی است که بواسطه اره فارسی بر به راحتی می ‎توان این کار را انجام داد. اره فارسی بر از یک اره ظریف بر، بدون پشت و یا پشت دار تشکیل که بر روی دسته آن میله‎ ها‎ی متحرکی تعبیه شده است. از آنجا که این اره برای کارهای زاویه دار مورد استفاده قرار می ‎گیرد، نام فارسی بر را به خود اختصاص داده است. اره فارسی بر می ‎تواند زوایای ۴۵ درجه را بطور دقیق و منظم ایجاد نماید.

نحوه کار این ابزار به این شکل است که بازو و میله‎ ها‎، به وسیله اهرم یا دکمه‌ای که در زیر صفحه اره نصب شده، نسبت به صفحه زیر دستگاه در جهت افقی تغییر زاویه می‌ دهند. با استفاده از اهرم می ‎توان تیغه اره را روی زوایای مورد نیاز تنظیم نمود و چوب را با زوایای متفاوتی برش داد. در بعضی از اره‎ ها‎ی فارسی ‌بر، روی صفحه اره از گیره‌ های مخصوصی استفاده می ‎شود که این کار برای محکم کردن قطعه کار صورت می‎ گیرد.

۲-اره عمود بر چکشی

اره عمود بر چکشی نیز یکی دیگر از ابزارهای کارگاه نجاری می‎باشد که می ‎تواند چوب را به هر شکلی که می‎ خواهید، برش دهد. همچنین این ابزار توانایی برش دادن چوب‎ ها‎ به شکل منحنی را دارد و در عین حال می ‎تواند همچون اره فارسی بر، زوایایی را بر چوب ایجاد نماید. البته به اندازه اره فارسی بر با دقت زوایا را ایجاد نمی کند اما دو کاره بودن، موجب شده تا در میان ابزارهای کارگاه نجاری از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

۳-اره عمود بر برقی

اره عمود بر برقی یکی دیگر از ابزارهای کارگاه نجاری که برای برش سطوح مختلف با ضخامت کم از قبیل چوب، تخته سه لایی، نئوپان، فیبر، ام دی اف، آلومینیوم، پلاستیک، آهن و … مورد استفاده قرار می‎گیرد. اره عمود بر برقی به دو نوع افقی و چکشی عمود تقسیم می ‎شود.

۴-فرز دستی

فرز دستی نیز از دیگر ابزارهای کارگاه نجاری که برای ایجاد شیار و لبه بر روی سطوح چوب کاربرد دارد و از لوازم مورد استفاده و معمول نجار‎ها‎، منبت کار‎ها‎، معرق کار‎ها‎ و به نوعی افرادی که با چوب و هنر‎ها‎ی چوبی سرو کار دارند، می ‎باشد.

ابزارهای فرز دستی به یک صورت نیستند و میان برندها و مارکهای مختلف تفاوت وجود دارد. برای مثال برخی از فرز دستیها دارای یک دسته برای هدایت فرز می ‎باشند و در برخی دیگر از دو دسته، همچنین در مدل‎ ها‎یی که از آن تحت عنوان فرز انگشتی یاد می‎شود، دسته هدایتگر ندارند. فرز دستی از اجزاء مختلفی تشکیل شده که در بیشتر موارد موتور آن،‎ قابلیت جابجایی ندارد و به صورت اورجینال در محفظه پلاستیکی و فلزی مربوط به خود، پلمپ شده است. در مدل ‎ها‎ی پیشرفته فرز دستی می‎توان موتور را برای انجام عملیاتی متفاوت حرکت داد.

در دستگاه فرز دستی کلیدی وجود دارد که جهت روشن و خاموش کردن مورد استفاده قرار می‎گیرد. مهمترین قسمت این ابزار، خزانه تیغه آن است که با قرار دادن پایه تیغه در داخل آن و چرخاندن مهره مربوطه، پایه را در جای خود تثبیت می ‎کند.

۵-دریل یامته برقی

دریل یا مته برقی ابزاری که با حرکت دورانی سریع برای سوراخ کردن مورد استفاده قرار می ‎گیرد. دریل‎ها‎ با توجه به قدرتی که دارند برای سوراخکاری چوب، فلزات، بتن و … کاربرد دارند. برای کارگاه نجاری دریل یا مته برقی استفاده زیادی دارد.

۶-پیچ دستی

پیچ دستی به منظور سر هم کردن قطعات استفاده می‎شود. پیچ دستی از میله اصلی و دو بازو تشکیل شده است. یکی از بازوها ثابت و دیگری متحرک می‎باشد. میلی اصلی از آهن ساخته شده که بازوها بر روی آن قرار می‎گیرند و قابل تنظیم می ‎باشند. در روی میله سوراخ ‎ها‎یی در فواصل معین تعبیه شده  که برای ثابت نگه داشتن فکها می ‎توان با یکی از این سوارخها، فکها را ثابت کرده و سپس به وسیله اهرم فشار، قطعه کار را محکم کرد.

۷-پمپ باد

پمپ باد به منظور راه اندازی میخ کوب یا منگنه کوب مورد استفاده قرار می ‎گیرد. پمپ باد‎ها‎ با اندازه و قدرتهای متفاوتی ساخته و در بازار عرضه می ‎شوند. پمپ باد ۵۰ لیتری برای کار نجاری کفایت می‎ کند.

۸-منگنه بادی یا میخکوب

منگنه بادی نیز یکی از زیر مجموعه‎ ها‎ی ابزارهای کارگاه نجاری است که به چندین نوع تقسیم می‎ شوند. میخکوب و منگنه بادی بواسطه هوای فشرده تغذیه می ‎شوند که این هوای فشرد در اثر تراکم، حاوی قطرات آب می‎شود. قطعات داخلی میخکوب و منگنه بادی در  هنگام شلیک، فشار و اصطلکاک زیادی را متحمل می ‎شود. بواسطه منگنه بادی می‎توان اتصالات موقتی ایجاد کرد تا سازه به یکدیگر متصل شود. سپس با استفاده از چسب‎ ها‎ی مخصوص نجاری، محل مورد نظر را محکم کرد. این ابزار در صنایع مبل سازی کاربرد زیادی دارد.

۹-پیچ بند شارژی

پیچ بند شارژی ابزاری که کارهای نجاری را تسهیل و سرعت کار را بالا می‎ برد. این ابزار به منظور باز و بسته کردن پیچ ‎ها‎ مورد استفاده قرار می‎گیرد و به خاطر نداشتن سیم، دست و پا گیر نیست و می‎ توان به راحتی از آن استفاده کرد.

۱۰-جعبه ابزار

وجود جعبه ابزار برای نگهداری از وسایل و ابزارآلات کوچک، می ‎تواند در کارگاه نجاری به نظم و سرعت عمل بیشتر کمک کند. در حال حاضر دو نوع جعبه ابزار در بازار وجود دارد. جعبه ابزارهای پلاستیکی و فلزی که در کارگاه‎ها‎ی نجاری، بهترین جعبه ابزار نوع فلزی می‎باشد که استحکام بیشتری دارد.

تلگرام