مجله خبری زودتولز

آاگ

تاریخچه آ.إ.گ

تاریخچه آ.إ.گ

سرآغاز ورود به صنعت ابزار

تاریخچه «کمپانی جنرال الکتریک» (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft) که امروزه به نام برند آ.إ.گ (AEG) شناخته شده است به بیش از ۱۲۰ سال پیش باز میگردد که نه تنها شامل مهندسی و طراحی های خلاقانه میباشد بلکه میراثی از تفکرات طراح مشهور این صنعت پیتر بهرنس (Peter Behrens) هم میباشد. در ابتدا کمپانی جنرال الکتریک در سال ۱۸۸۳ تاسیس شد اما در سال ۱۸۸۷ نام خود را به نامی که اکنون شناخته شده است یعنی آ.إ.گ (AEG) تغییر داد. موسس این شرکت امیل راثناو (,Emil Rathenau۱۸۳۸-۱۹۱۵طرفدار بازده بالا بود و جزو اولین کسانی بود که خط تولید را وارد کشور آلمان کرد. او کسی بود که خود هیچ مشکلی با کار کردن روزی ۱۵ ساعت نداشت و توانست شرکت خود را در زمینه الکترو تکنولوژی به جلو پیش راند و نوآوری را وارد این صنعت کند. اولین محصول تحت نام آ.إ.گ یک لامپ برقی بود با این وجود این شرکت به دنبال نوآوری و پتانسیل در دیگر لوازم برقی نیز بود. در اواخر قرن نوزده صنعت در آلمان به سرعت در حال رشد بود. تولید ذغال، آهن و فولاد این کشور با پیشگامان این صنعت رقابت میکرد. ساخت کشتی رونق بسیار یافت و اتومبیل سازی نیز در حال رشد بود. در صنعت الکترونیک نیز این کشور، به یکی از پیشگامان ماهر در این فناوری جدید تبدیل شده بود.

220px-Emil_Rathenau

با صنعتی شدن، نیاز به ابزار برقی نیز افزایش یافت زیرا این ابزار در کارگاه و کارخانه های کشتی سازی و خودروسازی  مورد نیاز بود، که فرصت بسیار بزرگی برای رشد صنعت ابزار برقی بود. نه تنها این یک موقیعت برای رشد آ.إ.گ در صنعت الکترونیک و حمل و نقل بود، بلکه موقیعتی را برروی این شرکت گشود تا بتواند در تشکیلات اقتصادی دیگر وابسته به این صنعت نیز سرمایه گذاری کند. در سال ۱۸۹۸ آ.إ.گ اولین دستگاه دریل قابل حمل خود را تولید کرد که وزن آن ۷.۵ کیلوگرم بود و میتوانست حفره ای به عمق شش میلیمتر را در فولاد ایجاد کند. ورود چنین فناوری به صنعت ابزار گامی بزرگ برای این شرکت بود. در آغاز قرن جدید آ.إ.گ توانست وارد بازار جهانی شود و این شرکت توانست خود را به عنوان تولید کننده ابزار های برقی حرفه ای با کیفیت در زمینه ساخت و ساز، نجاری و صنعت نشان دهد.

پیشگام هویت سازمانی

آ.إ.گ نه تنها پیشگام در تولید صنعت ابزار بود بلکه در نحوه معرفی خود و محصولاتش نیز پیشگام بود. در سال ۱۹۰۷، شرکت پیتر بهرنس (۱۸۶۸-۱۹۴۰,Peter Behrens) را پس از اولین جسارتی که با هم در طراحی مواد تبلیغاتی داشتند، استخدام کرد. بهرنس یکی از تاثیر گذار ترین مغز های دوران خود و از پیشگامان خلاق در نقاشی، طراحی گرافیک و معماری بود که کارهایش در میان نسل های متفاوت تا کنون تاثیر گذار است. در میان بسیاری از معاصران، بهرنس تاثیر بسیاری روی والتر گروپیوس بنیان‌گذار مدرسهٔ مشهور باوهاوس و لوکوربوزیه معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی گذاشت.

در سال ها بعد که او برای شرکت آ.إ.گ کار کرد، بهرنس از طراحی محصولات تا طراحی مواد تبلیغاتی و حتی طراحی کارخانه های نوآورانه مثل سالن توربین آ.إ.گ به این شرکت کمک کرد. بهرنس توانست در طرح ساختمان توربین سازی آ.إ.گ که بین سال های ۱۹۰۹- ۱۹۰۸ درر برلین طراحی و ساخته شد دیدگاه و بیانی نو در طرح کارخانه ارائه نماید.این کارخانه اولین ساختمان فولادی و شیشه ای بود که در آلمان ساخته شد. او همچنین در طراحی کاتالوگ ها و بروشورها این شرکت دست داشت. در بین مفاهیم جدید او در زمان حضورش در شرکت آ.إ.گ معرفی کرد آن بود که همانقدر که کارایی کالا مهم است در ارائه به مصرف کننده ظاهر نیز نقش مهمی دارد. با شکستن روال آن دوران که تمرکز فقط روی کارایی فنی دستگاه بود، بهرنس گفت: «طراحی فقط به معنای نشان دادن فرم کاری دستگاه نیست، بلکه به معنای ایجاد طرحی است که خصوصیات شئ را و فناوری های آن را به نمایش بگذارد.» یکی از عناصر اصلی آرم آ.إ.گ بود که توسط خود بهرنس تغییرات زیادی را تجربه کرد.

طرح های جدید بیشتر روی هنر و صنعت مرکزیت داشت. با ترکیب کردن سبک حروف آنتیک با خطوط و طرح هندسی ساده که جلوه بیرونی طرح آرم سابق شرکتکه بیشتر روی قدرت، نیرو و بهره وری محصولات آ.إ.گ را در عصر صنعتی دربر داشت را کاهش داد. بر اساس این مفهوم و فعالیت هایش در این شرکت بهرنس توانست به یک ثبات رویکرد برسد که یک ظاهر قابل شناسایی از محصولات، مواد، وو ساختمان های مرتبط با آ.إ.گ ایجاد شود. بوجود آمدن چنین هویت سازمانی در زمان خود بی نظیر بود. ولی قدرت چنین شخصیتی در یاریی رسیدن این شرکت به هدف هایش و بالا بردن شناخت این برند و وفاداری مشتریانش به سرعت در کل دنیا طنین انداز شد. در نهایت این مفهوم در ایجاد برندها در کل جهان بکار گرفته شد و بهرنس به عنوان پدر طراحی صنعتی و هویت سازمانی شناخته شد.

240px-Peter_Behrens,_um_1913

فناورای خلاقانه

همچنان که توجه شرکت آ.إ.گ به فناوری های تلفیقی گرایش پیدا کرد پیشرفت هایی در زمینه ابزار برقی کرد، که آثارش همچنان وجود دارد. یکی از این موارد دریلی است که در سال ۱۹۰۸ تولید کرد بود. این دریل اولین دریلی بود با دسته پیستولی بود؛ پنین طراحی آزادی بیشتری به مصرف کننده داد که همچنان هم طرح بسیار پرطرفداری برای چنین ابزاری است. پیشرفت های متعدد دیگری نیز مانند تنظیم سرعت نیز طراحی شد و در سال ۱۹۲۰ اولین دستگاه با موتور عمومی را تولید کرد. ابزار سبکتر و سازگار با جریان الکتریکی متفاوت که این ویژگی شهرت این شرکت را در تولید ابزار باکیفیت و سازگار با مصرف کننده افزایش داد.

در اوایل دهه ۳۰ میلادی، ظرفیت تولید در کارخانه آ.إ.گ در برلین به حداکثر رسید بنابراین یک کارخانه مجزا در شهر وینندن نزدیک اشتوتگارت ایجاد کرد تا بتواند تجارت خود را گسترش دهد. ناحیه اطراف اشتوتگارت در آن دوران، با حضور تولید کنندگان برتر خودرو سازی چون مرسدس بنز، دایملر و پورشه، لنز و دوربین مثل زایس و ابزار برقی مانند فاین و متابو، قطب تکنولوژی آلمان بود.

در سالهای بعدی این گسترش بسیار به نفع این شرکت تمام شد. آ.إ.گ توانست اولین دریل دو لایه را تولید کرد که کاربر را از شوک الکتریکی ایمن نگاه میداشت سپس پس از مدتی کوتاه بتن کن ۵ کیلویی، پولیش و فرز خود را نیز تولید کرد. همچنین آ.إ.گ اصل سازمانی خود را بنا نهاد: ادامه توسعه فناواری نو برای راه کار های هوشمند جهت خدمت حرفه ای.

maxresdefault

در آغاز جنگ جهانی دوم، این شرکت بیشتر تسهیلات تولیدی خود را در بلوک شرقی از دست داد ولی تولید خود را در آلمان غربی(اشتوتگارت) ادامه داد. با بازیابی صنعت آلمان در سال ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ نیاز به ابزار برقی بیش از پیش افزایش یافت. این شرکت با ارائه دریل هایی با نوآوری در این کشور به اولین و بزرگترین تولید کننده ابزار برقی تبدیل شد. یک کارخانه با آخرین تکنولوژی در وینندن با ظرفیت تولید ۲۰ هزار ابزار در روز گشود.

بتن کن های سبک مکانیکی برای دریل کاری های پیشرفته به همراه دریل چکشی برقی با کنترل برقی سرعت جزو پیشگامان تکنولوژی آ.إ.گ در آن دوران بودند. این شرکت همچنین در ایالت کنتیکت آمریکا یک کارخانه فوق مدرن ایجاد کرد تا پاسخگو نیاز این بازار باشد. تا سال ۱۹۸۰ آ.إ.گ با وارد کردن فناوری میکرو-چیپ به محصولات خود تواست راه خود را به ابزار بیسیم نیز در بازار جهانی پیدا کند. یکی از مهمترین موفقیت های شرکت آ.إ.گ تولید یک دریل-پیچگوشتی مخصوص برای ماموریت فضایی ناسا بود. در سال ۱۹۸۴ فضانورد بروس مک‌کندلس از این دریل پیچ گوشتی در یکی از راهپیمایی فضایی خود ۳۵۰۰ کیلومتر بالاتر از فضا استفاده کرد.

با این حال شرکت آ.إ.گ به عنوان یک گروه واحد، پس از مدتی با مشکلات متعدد مالی و رقابتی مواجه شد، و در سال ۱۹۹۱ این شرکت قسمتی از گروه اطلس شد. (آ.إ.گ به عنوان شرکت تولیدی در سال ۱۹۹۶ منحل شد). با پیوستن به یکی از بزرگترین تولید کنندگان ابزار حرفه ای و صنعتی سوئدی در ۱۹۹۱ آ.إ.گ به تولید ابزار های خلاقانه خود ادامه داد. فناوری فیکستک (FIXTEC) برای عمودبر یک تغییر بزرگ ایجاد کرد که تغییر لوازم را برای کاربران بسیار ساده میکرد. مولتی همر بادی (The Multihammer Pneumatic 3000 Super X2) با معرفی جعبه دنده ستارگانی که فشار بیشتر با سرعت تندتر ایجاد میکرد، این شرکت را در میان تولید کنندگان بتن کن دو سرعته مطرح کرد. در سال ۱۹۹۸ یک سری ابزار طلایی برای بزرگداشت ۱۰۰ سالگی این شرکت ایجاد شد. تا سال ۲۰۰۳ آ.إ.گ ۱۰۰ نوع ابزار مختلف با ۲۵۰۰ نوع لوازم متفاوت به مشتریان خود ارائه دهد.

تمرکز تحت تی تی آی

Logo_aeg_seit_1896

چنین میراث و فداکاری پویایی نسبت به کیفیت و کارایی آ.إ.گ را به یک انتخاب بسیار مناسب برای شرکت تی تی آی در آورد. شرکت تی تی آی در سال ۲۰۰۵ هنگامی که آ.إ.گ هنوز بخشی از شرکت اطلس بود، کل بخش ابزار برقی اطلس را خرید. با بدست آوردن آ.إ.گ تی تی آی توانست بازار خود را به تمام اروپا نیز گسترش دهد.

قبل از پیوستن به تی تی آی آ.إ.گ به دنبال ایجاد موقیعتی برای خود در بازار دی آی وای (DIY) بود اما پس از پیوستن به تی تی آی تمرکز خود را نسبت به بازار ابزار برقی تغییر داد. تاثیر قابلیت های تی تی آی در یکپارچه سازی توسعه محصولات و گسترش فعالیت ها همچنان از اولین سال همکاری با آ.إ.گ وجود دارد.

در سال ۲۰۰۶ محصولات بیشتری نیز به همراه توضیع در بازارهای موجود و توسعه به بازارهای دیگر مثل اروپای شرقی، خاورمیانه و آفریقا جنوبی نیز به این شرکت اضافه شد. یکی دیگر از توسعه های مهم این شرکت تغییر رنگ برند آن به نارنجی در سال ۲۰۰۹ میتوان اشاره کرد. در ادامه میراثی که بهرانس قرن پیش برای این شرکت بجا گذاشته بود که باعث جهانی شدن این برند شده بود برند سازی جدید این شرکت طیف جدیدی را از توسعه محصولات تا مواد ارتباطی، کاتالوگ و تجاری سازی را معرفی کرد.

تاکید روی قدرت و شخصیت به همراه تمرکز روی کیفیت و ابزاری که بالاترین کارایی را ارائه دهد در حالی که برای استفاده راحت طراحی شده باشد. محصولاتی که تهت برند سازی جدید معرفی شدند سری ابزار ارگونومی ۱۲ ولتی به همراه ابزار قدرتمند ۱۸ ولتی این شرکت که همه از باتری های لیتیوم استفاده میکنند؛ نمونه های نجاری جدید؛ و چکش جدید دو کیلویی اس دی اس. از طریق ترکیب تاریخی از طراحی و تکنولوژی، فرم و عملکرد آ.إ.گ توانست تاثیر خود را با وجو مشکلات متعدد در زمانهای بسیار مهم برروی این صنعت بگذارد.

همانطور که دیده شده با رهبری موق تی تی آی آ.إ.گ راه خود را در پیشروی در صنعت ابزار برقی ادامه میدهد که این نشانگر ادامه راه اصلی این شرکت یعنی “تامین انرژی حرفه ای ها از ۱۸۹۸”.

 

برگرفته شده از سایت آ.إ.گ اروپا

https://www.aeg-powertools.eu

..:: تهیه و ترجمه شده توسط زودتولز ::..

..:: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد::..

تلگرام