مجله خبری زودتولز

تاریخچه بلک اند دکر

تاریخچه بلک اند دکر

بلک اند دکر یکی از بزرگترین تولید کنندگان ابزار برقی در ایالات متحده است که توانست بازاری برای مصرف کنندگان ابزار برقی، پس از جنگ جهانی ایجاد کند. برندهای اصلی این شرکت بلک اند دکر و دیوالت است. بلک اند دکر به غیر از ابزار برقی همچنین تولید کننده ابزار باغبانی و ابزار امنیتی نیز است.(برندهایی چون بالدوین، کویکستو ویسر) محصولات سخت افزاری تازئینی و عمومی (بالدوین)، محصولات لوله کشی (پرایس فیستر)، سیستم های مخصوص اتصال (امحارت). محصولات بلک اند دکر در بیش از ۱۰۰ کشور جهان فروخته میشود که این محصولات در ۳۶ کارخانه (۱۸ در ایالات متحده و ۱۸ کارخانه در کشورهایی چون برزیل، چین، جمهوری چک، آلمان، ایتالیا، ژاپن، مکزیک و بریتانیا)

1910begining

تاریخچه تاسیس

آلونزو دکر و دانکن بلک، دو طراح و مهندس صنعتی بودند که در سپتامبر ۱۹۱۰ شرکت بلک اند دکر را تاسیس کردند. با ۶۰۰ دلار که از فروش اتوموبیل دست دو بلک و ۱۲۰۰ دلار وام، یک کارگاه در بالتیمور، ماریلند اجاره کردند. بلک به عنوان مدیر شرکت انتخاب شد. در ابتدا کار این دو نفر تنها محصولات اختراع شده توسط دیگران را تولید میکردند همچون بطری شیر، دستگاه درپوش، پنبه جمع کن، ملاقه آب نبات و ماشین آلات برای مینت آمریکا.

در سال ۱۹۱۶ بلک اند دکر شروع به طراحی دستگاه های برقی خود کرد. ابزارهای برقی آلمانی موجود در بازار آن زمان سنگین بودند و کار کردن با آنها مشکل بود بنابراین خیلی موفق نبودند. بلک اند دکر یک موتور عمومی طراحی کرد -اولین موتور عمومی- که با استفاده از جریان متناوب و موازی کار میکرد و یک کلید را همانند طرح هفت تیر کلت برروی ابزار خود پیاده کردند. اولین ابزاری که از این نوآوری استفاده کرد یک دریل ۱۰ میلیمتر بود که از طرح پیستولی و ماشه ای استفاده کرد که همچنان هم استفاده از این طرح ادامه دارد. این دریل در مقایسه با رقیبان خود با وزن ۹۰۰ گرم و قیمت ۲۳۰ دلار دستگاهی مناسبتر به شمار میرفت.

در دهه ۱۹۲۰ بلک اند دکر همچنان رشد کرد و با دستگاه هایی که این شرکت ارائه میکرد باعث میشد در زمانی که هزینه کارگر زیاد بود، با استفاده از دستگاه های این شرکت از تعداد کارگران کاسته شود. در سال ۱۹۱۷ این شرکت برای دریل پیستونی خود پروانه ثبت اختراع دریافت کرد و کارخانه خود را در حاشیه توسان، ماریلند تاسیس کرد. تا پایان سال ۱۹۱۸ فروش کل شرکت از ۱ میلیون دلار گذشت. پس از اتمام جنگ جهانی اول ابزارهای قابل حمل جدیدی را وارد بازار کرد. برای پاسخگویی به تقاضا در سال ۱۹۲۷ کارخانه توسان خود را سه برابر بزرگتر کرد. همچنین یک دفتر مرکزی نیز در توسان گشود.

بلک اند دکر مشتریان خود را بر اساس فروش پر تکاپو و خدمات محصولات ایجاد کرد. در سال ۱۹۱۸ اولین مرکز خدمات این شرکت در بوستون و نیویورک گشوده شد. شرکت همچنین کارگاه های آموزشی ایجاد کرد تا به نمایندگان خود طرز استفاده و تعمیر دستگاه های خود را آموزش دهد. این آموزگارها کشور را با ۲ اتوبوس پیمایدند. در پایان دهه ۲۰ میلادی شرکت بلک اند دکر برای نمایش توانایش هواپیمای تک موتوره ای با استفاده از ابزار خود تولید کرد. به علاوه این اولین کمپین رسانه خود در پست عصر شنبه در سال ۱۹۲۱ ایجاد کرد.

با موفقیت اولیه بلک اند دکر، فعالیت خود را به خارج از ایالات متحده گسترش داد و این سرآغازی بود به ورود این شرکت به بازار جهانی ابزار. با افزایش فروش این شرکت در بازارهای جهانی، بلک اند دکر نمایندگانی در کانادا، بریتانیا کبیر، اتحاد شوروی، استرالیا و ژاپن تاسیس کرد. در سال ۱۹۲۲ این شرکت اولین زیر مجموعه خارجی خود را در کانادا گشود. سه سال بعد زیر مجموعه فروش و خدمات خود را در لندن نیز تاسیس کرد. در سال ۱۹۲۸ زیر مجموعه لندن این شرکت تولید خود را در یک کارخانه استیجاری در نزدیکی لندن آغاز کرد. در نهایت شرکت بریتانیایی در سال ۱۹۳۹ کارخانه خود را در میدلسکس بنا کرد. ۱۹۲۹ زیر مجموعه بلک اند دکر در سیدنی، استرالیا تاسیس کرد. تا دهه ۱۹۵۰ شرکت بریتانیایی تنها تولید کننده خارجی بلک اند دکر باقی ماند که یکی از مهمترین زیرمجموعه های بلک اند دکر در دوران جنگ جهان دوم محسوب میشد. در دهه ۱۹۲۰ بلک اند دکر با بدست آوردن شرکت های دیگر تجارت خود را در ایالات متحده گسترش داد. در سال ۱۹۲۶ شرکت تولیدی مارشکه در ایندیاناپلیس، ایندیانا تولید کننده چرخ ساینده را خرید. دو سال بعد شرکت ابزار الکتریکی ون دورن اوهایو، کلیولند را بدست آورد. در سال ۱۹۲۹ دو شرکت ماشین  فلیمینگ و شرکت برق داخلی را خرید. شرکت فلیمینگ تولید کننده سیم برس، ارّه و سنگ فرز بود و شرکت برق داخلی تولید کننده بزرگ موتور برقی بود. همچنین بلک اند دکر شرکت لودومتر که قبلا حق یکی از باسکول هایش را خریداری کرده بود را به دست آورد. در این حین، در سال ۱۹۲۷، سهام شرکت را برای اولین بار در اختیار عموم قرار گرفت. در سال ۱۹۳۶ بلک اند دکر وارد بورس نیویورک شد.

همانند شرکت های دیگر بلک اند دکر نیز در دوره رکود بزرگ دچار مشکلات متعددی شد. با وجود اخراج های متعدد، که شامل پسر خود آلونزو دکر بود، شرکت به مرز ورشکستگی رسید. تنها با وفاداری کارگران – که با وجود آنکه حقوقی دریافت نمیکردند همچنان به کار ادامه میدادند- و هجوم سرمایه گزاران خارجی بلک اند دکر را سرپا نگاه داشت. بدست آوردن شرکت مارشکه سودی به دنبال نداشت به همین علت این شرکت در سال ۱۹۳۲ فروخته شد. بلک اند دکر همچنان به تولید ابزارآلات نوین ادامه داد. در ۱۹۳۰ و ۱۹۳۱ ارّه گرد بر قابل حمل خود را وارد بازار کرد. خط تولید جدیدی نیز با استفاده از موتور القایی و خط چرخه بالا را در سال ۱۹۳۵ معرفی کرد. در پایان این دهه هجوم زیادی از ابزارهای جدید بلک اند دکر مثل چکش برقی، جارو برقی صنعتی، آهن بر قابل جابجایی و غیره وارد بازار شد.

1925rolling

فروش پس از جنگ جهانی

زمانی که ایالات متحده وارد جنگ جهانی دوم شد، بلک اند دکر تولیدات خود را به مواد مورد نیاز جنگ مثل فیوز، توپ و غیره تغییر داد. آلونزو دکر و دانکن بلک تصمیم داشتند که به مشکلات پس از جنگ جهانی اول بر نخورند. آنان باور داشتند که راه موفقیت مصرف کنندگان پس از جنگ است. با این حال که این شرکت دریل ارزان ۱۰ میلیمتری در سال ۱۹۲۳ و معرفی ماشین لباس شویی سیندرلا در ۱۹۳۰ همچنان ورود به بازار برای این شرکت موفقیت آمیز نبود. در سال ۱۹۴۲ بلک اند دکر کمیته برنامه ریزی پس از جنگ را ایجاد میکرد. این گروه برنامه ای ریخت که بلک اند دکر سری ابزارهایی برای خود کاری و کار در منزل تولید کنند. این کمیته عقیده داشت میتوان با استفاده از مواد با قیمت کمتر میتوان قیمت تمام شده محصولات را کاهش داد.

در سال ۱۹۴۶ بلک اند دکر اولین سری ابزار برقی جدید خود دریل ۱۰ و ۱۳ میلیمتری خانگی را وارد بازار کرد. در ۵ سال اول یک میلیون دریل ۱۰ میلیمتری تولید شد. این موفقیت باعث شد محصولات جدیدی وارد این سری خانگی از این شرکت شوند. به همین شکل اره گرد بر، سنباده و اره عمود بر نیز وارد این سری از ابزار شدند. بلک اند دکر همچنان ابزار های حرفه ای نیز مانند فرز نجاری حرفه ای نیز تولید کرد. در نتیجه تقاضای بالای محصولات این شرکت، بلک اند دکر کارخانه ای دیگر در ماریلند در سال ۱۹۵۱ تاسیس کرد. تا سال ۱۹۵۵ اندازه این کارخانه به ۴ برابر اولیه خود رسید. کارخانه اولیه که در توسان قرار داشت در سال ۱۹۶۵ متوقف شد اما همچنان یکی از دفاتر مرکزی بلک اند دکر باقی ماند.

در دهه های ۵۰ و ۶۰ بلک اند دکر گسترش خارجی خود را که از ۱۹۲۰ آغاز کرده بود را ادامه داد. عملیات تولیدی در استرالیا و آفریقای جنوبی در سال ۱۹۵۶ آغاز شد. در حین تولیدات در دهه ۶۰ میلادی کارخانه هایی در آلمان غربی، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، کانادا و مکزیک خرید ویا بدست آورد. همچنین مراکز خدماتی در کشورهای متعدد دیگری نیز تاسیس شد. زیر مجموعه بریتانیایی این شرکت نیز وارد بازار کشورهای دیگر اروپایی شد که در نتیجه کارخانه دیگری در سال ۱۹۶۲ واقع در میدن هد تاسیس کرد. سه سال بعد این کارخانه گسترش پیدا کرد و کارخانه ای دیگر در دورهام نیز گشایش یافت. تا سال ۱۹۶۹ چهل و سه درصد فروش و درآمد از عملیات خارجی این شرکت بدست آمد.

با وجود تغییر های زیاد در پرسنل این شرکت، همچنان در دهه های ۵۰ و ۶۰ تحت مدیریت خانواده بلک و دکر بود.در سال ۱۹۵۱ موسس و مدیر شرکت دانکن بلک در سن ۶۷ سالگی از دنیا رفت و شریکش آلونزو دکر جایش را در ۱۹۵۴ گرفت. با این حال دو سال بعد دکر نیز در سن ۷۲ سالگی مرد. رابرت بلک، برادر دانکن بلک جای دکر را گرفت. در سال ۱۹۶۰ پسر دکر، آلونزو دکر فرزند در سن ۵۴ سالگی به عنوان مدیر برگزیده شد. وی که در دهه ۲۰ به عنوان جاروکش در این شرکت کار میکرد.

تنوع تولید در دهه ۶۰ و ۷۰

با وجود آنکه بلک اند دکر به سوددهی بالایی رسیده بود اما شرکت در پایان دهه ۶۰ تنها ۲۰ درصد از کل بازار ایالات متحده را در درست داشت. جهت رشد این شرکت تجارت و کار خود را به ابزارآلات دیگری جهت کاهش کار دستی روی آورد. در این راستا شرکت ابزار پنوماتیک بدفورد تولید کننده ابزار بادی قابل حمل را در سال ۱۹۵۹ بدست آورد. در سال ۱۹۶۰ تولیدات ابزار بادی به یک کارخانه جدید به سولون در اوهایو آغاز کرد. در سال ۱۹۶۷ خط تولید سری اقتصادی نیز آغاز شد که مدل هایی با قیمت مناسب و استاندارد را در اختیار مصرف کنندگان قرار میداد. تجارت ابزار پنوماتیک قسمت کوچکی از بلک اند دکر باقی ماند تا سال ۱۹۸۶ این بخش را فروخت.

در سال ۱۹۶۰ بلک اند دکر، شرکت دیوالت لنکستر، پنسیلوانیا را که تولید کننده اره شعاعی بود را خرید. خط تولید بازو اره شعاعی بهبود یافته ای را در سال ۱۹۶۶ آغاز بکار کرد. جهت گسترش عملیات نجاری خود بلک اند دکر شرکت نجاری کاربید را خرید.

در دهه ۵۰ شرکت بلک اند دکر وارد بازار ابزار باغبانی نیز شد. در سال ۱۹۵۷ چمن زن و شیار زن برقی خود را وارد بازار کرد. اولین چمن زن برقی در سال ۱۹۶۶ پرده برداری شد و نسخه بیسیم آن سه سال بعد وارد بازار شد. در سال ۱۹۷۳ این بخش از بلک اند دکر گسترش یافت و شرکت مک کولوک تولید کننده ابزار بنزینی نیز خریداری شد. در اواسط دهه ۷۰ تولید ابزار محیط باز محدود شد زیرا که میزان فروش این دستع از محصولات قابل پیشبینی نبود. فروش اینگونه ابزار به شرایط هوایی و محیطی بستگی داشت. مک کولوک در دوران بحران انرژی ۱۹۷۰ توانست بسیار خوب خود را نشان دهد، که با استفاده از سوخت فسیلی و آتش انرژی تولید میکند که در نهایت منجر به مهبوب شدن این دسته اره زنجیری ها شد اما در اوایل دهه ۸۰ این شرکت شروع به ضرر کرد و در نهایت در سال ۱۹۸۳ این قسمت نیز فروخته شد.

ابزار برقی بلک اند دکر در ۱۹۷۰ و ۶۰ بسیار موفق بود زیرا قیمت های خود را کاهش داد و کیفیت خود را بالا برد. قیمت یک دریل ۱۰ میلیمتر بلک اند دکر از ۱۵ دلار و ۹۰ سنت در سال ۱۹۶۳ به ۷ دلار و ۹۹ سنت در سال ۱۹۷۰ رسید. یک تیم تحقیق و گسترش هر ساله انواع ابزار جدیدی را وارد بازار میکرد تا همچنان ابزار نوآورانه خود را در بازار حفظ کند. برای اولین بار میز کار این شرکت در سال ۱۹۷۳ در انگلستان وارد بازار شد و به سرعت در کل دنیا مهبوب شد. در سال ۱۹۶۴ بلک اند دکر از تبلیغات تلویزیونی نیز استفاده کرد. فروش در سال ۱۹۶۴ از مرز ۱۰۰ میلیون دلار گذشت و در سال ۱۹۶۹ به ۲۰۰ میلیون دلار و در سال ۱۹۷۴ به ۵۰۰ میلیون دلار رسید. برای پاسخگویی به میزان تقاضا در سالهای ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰ کارخانه های جدیدی تاسیس کرد. در سال ۱۹۷۴ نیز یک کارخانه در ماریلند تاسیس شد.

در سال ۱۹۷۵ دکر از عنوان مدیر کلی خود کنار کشید و لوشیفر جایش را گرفت. با وجود آنکه دکر همچنان در شرکت بود این اتفاق پایان مدیریت خانواده بلک و دکر در این شرکت بود. در همین سال بلک اند دکر به اولین چالش بعد از جنگ خود رسید و تعداد زیادی از کارکنان خود را اخراج کرد. آینده این شرکت در برابر تولیدکنندگان آلمانی و ژاپنی زیاد روشن دیده نمیشد. با ارائه ابزار ارزان قیمت با کیفیت خوب شرکت ژاپنی ماکیتا به رقیب سرسخت بلک اند دکر تبدیل شد. در اوایل دهه ۸۰ میلادی شرکت ماکیتا تقریبا با ۲۰ درصد بلک اند دکر از سهم ابزار برقی برابری میکرد. گردش مالی بالا به همراه مدیران ارشد به مشکلات بلک اند دکر افزودند.

1964alonzo

تجدید ساختار و اکتساب ها در دهه ۱۹۸۰

در راستای ترویج جهانی کردن، لاورنس فارلی ۴۸ ساله در سال ۱۹۸۳ به صندلی ریاست شرکت تکیه کرد. ریاست جدید بلک اند دکر مصمم بود که بازار جهانی ابزار استاندارد شامل ابزار خانگی، را گسترش دهد. او برنامه تجدید ساختاری برای شرکت ایجاد کرد که طی آن ۵ کارخانه در انگلستان، ایرلند و ایالات متحده را بست. دوسال بعد کارخانه های بیشتری در ایالات متحده، برزیل، مکزیک و کانادا را نیز بست. فارلی همچنین شرکت های خارجی وابسته به بلک اند دکر را متحد کرد که نتیجه آن اخراج ۲۵ مدیر در اروپا و بستن دفتر مرکزی در بروکسل بود. در سال ۱۹۸۵، در جهت سازماندهی دوباره این شرکت نامش را به شرکت تولیدی بلک اند دکر را به سهامی عام بلک اند دکر تغییر داد و آرم تجاری شش ضلعی خود را نوسازی کرد. این تغییر نام به معنی تکیه بیشتر به قسمت فروش و بازاریابی شرکت بود.

مسیر جدید بلک اند دکر تحت ریاست فارلی از توسعه فناوری بیسیم پیشین شرکت نشأت گرفته بود. در سال ۱۹۶۱ بلک اند دکر اولین ابزار برقی بیسیم خوددار خود را تولید کرده بود. این ابزار که تولیدکنندگان دیگر نیز همین ابزار را تولید میکردند توسط باتری نیکل کالتیوم تغزیه میشد. با این حال شرکت یک ابزار با حداقل گشتاورد عکس العمل بیسیم و دریل سطح ماه تولید کرد که هر دو اینها در چندین ماموریت فضایی ناسا مورد استفاده قرار گرفت.

با استفاده از تجربه های قبلی، بلک اند دکر جارو برقی دستی بیسیم خود را تولید کرد. این محصول بلافاصله در بازار موفق شد و باعث شد که بلک اند دکر در بازار لوازم خانگی کوچک که تا آن زمان در آن نقشی نداشت مطرح شود. پس از تولید این جاروبرقی لوازم دیگری چون چراغ و لوازم بیسیم دیگر این شرکت وارد بازار شد. برای اینکه شرکت بتواند در این بازار موفق باشد فارلی سرمایه ای ۳۰۰ میلیون دلاری قرار داد تا شرکت جنرال الکتریک کمپانی که تولید کننده لوازم کوچک بود را در سال ۱۹۸۴ بدست آورد.  با بدست آوردن بزرگترین تولید کننده اتو، تستر، میکسر، قهوه ساز و سشوار ایالات متحده، بلک اند دکر به سرعت بخش بزرگی از بازار را بدست آورد بدون آنکه در خطر از دست دادن سهم بازار ابزار برقی خود باشد. همچنین فارلی عقیده داشت میتوان با تلفیق تحقیق و تولید هزینه های ابزار برقی و لوازم خانگی را کاهش داد.

بلک اند دکر دوسال پس از خریداری ۱۹۸۴ بلک اند دکر ۱۰۰ میلیون  دلار برای تحول نام تجاری بلک اند دکر هزینه کرد. در این حین، شرکت همچنین لوازم سبک مجلل خود، مانند سری سپیس میکر، خط لوازم زیر کابینت را تولید کرد. بلک اند دکر همچنین لوازم بیسیم دیگری همانند میکسر و چاقو برقی نیز وارد بازار کرد. فارلی همچنین شروع به فروش لوازم خانگی خود در خارج نیز کرد. در بریتانیا، که بلک اند دکر نامی شناخته شده بود، اولین لوازم بلک اند دکر در سال ۱۹۸۵ وارد بازار شد. به سرعت این لوازم وارد بازارهای دیگر نیز شد. همچنین کمپانی جنرال الکتریک که در تولید موتور الکتریکی تبحر داشت باعث شد تا بلک اند دکر نیز بتواند ابزار برقی خود را با موتور کوچک ۴۷ میلیمتری با بازدهی بالا تولید کند.

1971moondrill

در این حین فروش بلک اند دکر همچنان چشمگیر نبود و این ترس وجود داشت که فارلی به توسعه شرکت متعهد نبود، بنابراین نولان آرچیبالد جایش را گرفت. ارچیبالد از شرکت بیاتریس وارد بلک اند دکر شده بود و وی تیم مدیریت خودش را از آن شرکت وارد بلک اند دکر کرد.  رسیاست جدید بلک اند دکر تا پایان سال ۱۹۸۷ سه هزار کار را قطع کرد و تولید محصولاتش را توسعه بخشید. عملیات های متعدد در بخش های مختلف جهان به سوی تولیدات تغییر مسیر دادند. در سال ۱۹۸۶ لوازم خانگی جدید موفقی وارد بازار شد. بهره وری بالا این شرکت باعث شد در سال ۱۹۸۷ به فروش بی سابقه ۱.۹ میلیارد دلاری برسد.

پس از آن آرچیبالد قصد داشت که شرکت را با اکتساب تجارت های دیگر گسترش دهد. در ژانویه ۱۹۸۸ سعی کرد با خریداری استاندارد آمریکا محصولات لوله کشی این شرکت را خریداری کند ولی استاندارد آمریکا به خریداری با قیمت بالاتر فروخته شد. پس از آن بلک اند دکر شرکت امحارت را که یک شرکت تشکیل شده از تجارت های کوچکتر بود را با ۲.۷ میلیارد دلار در ۱۹۸۹ بدست آورد. زیر مجموعه های این شرکت که تولید کنندگان قفل، لوازم باغبانی، سیستم های آب پاش، شیر آلات، و یراق آلات متفاوت بودند باعث گسترش تجارت بلک اند دکر شد. آرچیبالد شبکه فروش و توضیع دو شرکت را ادغام کرد.

گرفتاری در بدهی های دهه ۹۰

متاسفانه خریدن امحارت که درآمد ۲.۷ میلیارد دلاریش از درآمد ۲.۳ میلیاردی خود بلک اند دکر بیشتر بود در نهایت در اوایل دهه ۹۰ وارد بحران اقتصادی شد و ناتوانی فروش دارایی هایش باعث گرفتاری های و بدهی های متعدد بلک اند دکر شد. به علت خریداری شرکت های متعدد بدهی های بلک اند دکر بیشتر از ۴ میلیارد دلار شد و آرچیبالد سعی کرد زیر مجموعه های غیر مکمل امحارت- با ارزش تقریبی ۱.۸ میلیارد-  را به فروش برساند. با به پایان رسیدن سالهای پویای دهه ۸۰، آرچیبالد برای فروختن این دارایی ها با قیمت هایی که توانایی بازپرداخت بدهی خود شود، دچار مشکل شد. تا سال ۱۹۹۱ چندین تجارت امحارت فروخته شد، مثل شرکت چسب شیمیایی بوستیک، خازن های غیر خانگی آروترونیکس اما تنها به قیمت ۷۶۲ میلیون دلار. همچنان ۳.۲ میلیارد دلار بدهی پا برجا بود و هزینه خالص سالانه تقریبا ۳۰۰ میلیون دلار بود.

در این حین بحران اقتصادی به بازار وارد شد و تقاضا برای ابزار برقی چه حرفه ای چه خانگی بسیار کاهش یافت. در نتیجه فروش بلک اند دکر در سال ۱۹۹۱ به شدت کاهش یافت و فقط کمی در سال ۱۹۹۲ رشد کرد. سود خالص شرکت در سال ۱۹۹۱ از ۱.۵ درصد کمتر بود، و در سال ۱۹۹۲ بلک اند دکر دچار ضرر ۱۳۵ میلیون دلاری شد که به علت عملیات شرکت دایناپرت بود. دایناپرت که تولید کننده لوازم مورد استفاده در تولید مدار چاپ مورد استفاده قرار میگرفت بود، با شرکت امحارت به دست آمده بود. مشخصاً امحارت باعث مشکلات متعدد بلک اند دکر شده بود.

1988charge

اواسط دهه۹۰ و برگشتن به بازار با نوآوری

شرکت بلک اند دکر با معرفی سری جدید ابزارهای حرفه ای خود دیوالت در سال ۱۹۹۲ به بازار برگشت. در واقع این سری از ابزار همان ابزارهای حرفه ای بلک اند دکر بودند که کیفیت آنها افزایش داد، ضمانت خدمات ۴۸ ساعته ارائه داد، قیمتش را افزایش داد (کمی بیشتر از رقیبش ماکیتا) و برند دیوالت که در سال ۱۹۶۰خریده بود و همچنان میاد مصرف کنندگان اعتبار خاصی داشت را دوباره زنده کرد. حالا شرکت میتوانست برند بلک اند دکر را با قیمت پایین تر به مصرف کنندگان خانگی بدهد و برند دیوالت را مخصوص مصرف کنندگان حرفه ای ارئه کند. این استراتژی زایده فکر نابقه بازاریابی جوزف گالی بود، بسیار موفق بود. سهم شرکت از بازار محلی از ۸ درصد در سال ۱۹۹۱ به بیش از ۴۰ درصد در سال ۱۹۹۵ رسید. فروش برند دیوالت از کمتر از ۳۰ ملیون دلار در زمان ورودش به بازار رسید به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۷ رسید.

با افزایش میزان ورود پول به این شرکت باعث شد که کمی از میزان بدهی این شرکت کاسته شود. در حین فروش زیاد سال ۱۹۹۴ که فروش به ۴.۳۰ میلیارد دلار رسیده بود میزان کل بدهی های شرکت به ۲.۳۹ میلیارد دلار رسید. ابزار های تقویت شده جدید زیادی وارد بازار شد که بسیار موفق شد مانند معروفترین این محصولات، سیستم باتری قابل تغییر ورساپک که در ابزار بیسیم جدید مورد استفاده قرار گرفت و چراغ قوه جدیدی که تبدیل شد به سریعترین محصول فروخته شده در تاریخ این شرکت تبدیل شد.

در این حین آرچیبالد با فروختن تجارت های بیشتر از امحارت بازهم از بدهی های شرکت کم کند. در ۱۹۹۳ لوازم کشاورزی راسوین را به قیمت ۸۰ میلیون دلار به هلدینگ ویلیامز فروخت و دایناپرت را در سال ۱۹۹۵ به قیمت ۲۸ میلیون دلار فروخت. آرچیبالد بلاخره موفق شد فناوری اطلاعات پی آر سی و خدمات تجاری را در طی سه  معامله مجزا به قیمت کل ۵۲۰ میلیون دلار فروخت.

برای رسیدن به ثبات مالی بیشتر بلک اند دکر چندین کارخانه خود را در سال ۱۹۹۴ در اروپا بست که باعث شد بیش از ۱۴۰۰ نفر کار خود را از دست دهند و متحمل هزینه ۷۴.۸ میلیون دلاری پس از مالیات شد. در سال ۱۹۹۵ همچنان بلک اند دکر توسط مبادرات با چین و هند و همچنین وارد کردن برند دیوالت به بازار اروپا و آمریکا لاتین سعی کرد تجارت جهانی خود را گسترش دهد. در سال ۱۹۹۶ وقتی که فروش کل سال به حد ۵ میلیارد دلار رسید و میزان کل بدهی ها به ۱.۷۱ میلیارد دلار کاهش یافت به نظر میرسید که بلک اند دکر توانسته بود به وضعیت با ثباتی برسد. با این حال به علت هزینه های بازسازی درآمد کم شده بود میزان سود ۳.۲ درصدی در برابر دوران تاریک این شرکت میزان خوبی به شمار میرفت.

بازسازی دوباره در اواخر دهه ۹۰

نتایج در سال ۱۹۹۷ همچنان همان بود و حدود ۲۲۴ هزار دستگاه را بازخواند زیرا که تستر های این شرکت خطر آتش سوزی داشتند. (پس از مدتی بلک اند دکر مجبور به پرداخت جریمه ۵۷۵۰۰۰ دلاری به کمیسیون ایمنی محصولات مصرف کنندگان شد زیرا که نتوانست به سرعت گزارش این مشکل را ارائه دهد) در همان سال شرکت برنامه های خود برای بازسازی دیگری را اعلام کرد که طی آن قصد داشت تا شرکت تمرکزش را روی هسته اصلی شرکتش و امور مالی قرار خواهد داد. بلک اند دکر اعلام کرد که ۳ تا از شرکت هایی که سود دهی پاییتری را دارند را خواهد فروخت: عملیات لوازم خانگی در آمریکا شمالی، آمریکا لاتین و استرالیا؛ شیشه امحال، تولید کننده ظروف شیشه ای؛ ترو تمپر اسپورت، تولید کننده دسته های استیل گلف که دو مورد آخر تنها شرکت های باقی مانده از امحال بود که بلک اند دکر قصد فروش آنرا داشت. پس از فروختن بخش لوازم خانگی خود در استرالیا، همین بخش خود را در سال ۱۹۹۸ در آمریکا شمالی و لاتین (به غیر از برزیل) را به قیمت ۳۱۵ میلیون دلار به هلدینگ ویندمیر-دورابل فروخت. اما بلک اند دکر خط پر سود جاروبرقی و چراغ قوه خود را حفظ کرد. در سپتامبر بلک اند دکر شرکت شیشه امحارت را به قیمت ۱۷۸.۷ میلیون دلار به هلدینگ بوشر سوئیس و ترو تمپر اسپورت را به قیمت ۱۷۷.۷ به کونراستون فروخت.

سلب این شرکت از تجارت های کوچکترش باعث شد که این شرکت آزادی بیشتری در تمرکز به هسته مرکزی این شرکت یعنی ابزار برقی و خط دیوالت داشته باشد که در آن زمان حدود ۱ میلیارد دلار درآمد سالانه یا به عبارتی ۲۰ درصد از کل درآمد شرکت را دربر میگرفت. در پایان سال ۱۹۹۹ با خرید دوباره ۱۰ درصد سهام شرکت و نوسازی عملیات های باقی مانده هزینه های ثابت شرکت را کاهش دادند. بیش از ۵۰۰۰ کارگر کار خود را از دست دادند و کارخانه های متعددی بسته شد. هزینه ۱۶۴.۷ میلیون دلاری و هزینه ۹۰۰ میلیون دلاری ارسال نامه حسن نیت باعث شد شرکت در سال ۱۹۹۸ ۷۵۴.۸ میلیون دلار ضرر کند. در سال ۱۹۹۹ شرکت دوباره به دوران تاریکی خود بازگشت که درآمد این شرکت در مقابل دارایی ۴.۵۲ میلیاردی این شرکت تنها ۳۰۰.۳ میلیون دلار بود. در همان سال گالی که انتظار میرفت به جای آرچیبالد به مدیریت برسد هنگامی که فهمید آرچیبالد در سن ۵۵ سالگی قصد بازنشستگی را ندارد شرکت را ترک کرد.

 

2010100years

اوایل ۲۰۰۰ و ادامه بازسازی ها و اکتساب ها

بلک اند دکر همچنان محصولات جدیدی وارد بازار کرد اما درآمد شرکت بخاط شرایط اقتصادی زمان بسیار کم بود. چندین برنامه صرفه جویی هزینه تصویب شد از جمله برنامه نوسازی ۳ ساله که در سال ۲۰۰۲ آغآغاز شد. هدف اصلی این برنامه کاهش هزینه های تولید بود توسط جابجایی کارخانه ها از کشورهایی چون ایالات متحده و بریتانیا به کشور های ارزان تر مثل چین، مکزیک، جمهوری چک و بدست آوردن محصولات خود از طریق تولید کنندگان طرف سومی. تعدادی از کارخانه های ایالات متحده و بریتانیا در آن سال بسته شدند و هزینه کل این بازسازی ها در سال های ۲۰۰۱،۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به ترتیب ۹۹.۷ میلیون، ۴۶.۶ میلیون و ۳۱.۶ میلیون دلار بود. شرکت تخمین زد که در طی این سه سال ۵۲۰۰ کارگر را از کارخانه های پرهزینه ایالات متحده اخراج کرد و جایگزین آنها ۴۵۰۰ کارگر در کارخانه های ارزان تر شروع به کار کردند. تا پایان سال ۲۰۰۳ بلک اند دکر توانست ۵۰ میلیون دلار از کل هزینه هایش صرفه جویی کند و تخمین زده میشود که تا پایان سال ۲۰۰۵ این میزان به ۱۳۰ میلیون دلار خواهد رسید.

همچنین در ۲۰۰۲ بلک اند دکر مجبور شد که ۱۴۰۰۰۰ دستگاه از چمن زن هایش را بازخواست کند زیرا که دچار مشکل داغ کردن بودند. در همین سال شرکت دوباره به دوران اکتساب بازگشت با این تفاوت که توجه خود را به تجارت های کوچکتری جلب کردن که مکمل عملیات های کنونی بودند. در سال ۲۰۰۳ بلک اند دکر سخت افزار بالدوین وشرکت قفل ویسر را از شکرت ماسکو به قیمت ۲۲۶.۶ میلیون دلار خرید. بالدوین تولید کننده سخت افزار حرفه ای کشاورزی و دکوری خانگی بود و ویسر تولید کننده قفل و محصولات دکوری بیرونی بود. اکتساب این شرکت که تکمیل کننده خط تولید کویکست بود و باعث شد بلک اند دکر اصلیترین تولید کننده قفل در آمریکا شمالی تبدیل شود. به دنبال این بلک اند دکر بخش امنیتی اروپا خود را به شرکت سوئدی آسا ابلوی در اوایل سال ۲۰۰۴ به قیمت ۱۰۸ میلیون دلار فروخت.

بلک اند دکر در سال ۲۰۰۳ شرایط خوبی را سپری کرد زیرا درآمد شرکت ۴ درصد افزایش یافت و به ۴.۴۸ میلیارد دلار رسید و سود خالص شرکت ۲۹۳ میلیون دلار ۲۷ درصد از سال قبلی آن بیشتر بود. در مارس ۲۰۰۴ شرکت اعلام کرد که تجارت خود را به دو قسمت تقسیم کرد: بلک اند دکر خانگی و دیوالت حرفه ای. در جولای همان سال بلک اند دکر و پنتیر به توافق رسیدند که این شرکت به مجموعه بلک اند دکر اضافه شود. این شرکت شامل پورترکابل تولید کننده ابزار برقی، دلتا تولید کننده ماشین آلات نجاری، دویلبیس تولید کننده کمپرسورهای بادی و کارواش، اولدهام تولید کننده تیغ اره و مته، فلکس آلمان متخصص فرزکاری و کاشی بری و ابزار آهنبری. این برند ها حرفه ای محسوب میشد به همین علت برای تکمیل برند دیوالت گزینه خوبی بود. بلک اند دکر این معامله ۷۷۵ میلیون دلاری را در اوکتوبر ۲۰۰۴ تکمیل کرد.

..:: تهیه و ترجمه شده توسط زودتولز ::..

..:: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد::..

تلگرام