مجله خبری زودتولز

تاریخچه بوش

تاریخچه بوش

bosch-logoتاریخچه بوش

بوش در سال ۱۸۸۶ توسط رابرت بوش در اشتوتگارت آلمان تاسیس شد. تا سال ۱۸۹۱ تعداد همکارانش در کارگاه وی به ۱۵ نفر رسید اما در همان سال تمام سرمایه بوش به پایان رسید؛ سعی کرد با قرض کردن پول از مادرش، دریافت وام بیشتر از بانک سعی کرد شرکتش را نجات دهد اما تا سال ۱۸۹۲ به مرز ورشکستگی رسید.

داستان شکست های بوش

در ۱۰ سال ابتدا ایجاد شرکت، رابرت بوش دچار مشکلات متععدی بود. اگر وی از پس این مشکلات در آن زمان بر نمی آمد اکنون شرکت بوش وجود نداشت. در مقابل چنین مشکلات او هیچگاه خود را نباخت، خوشبینی و تشنگی به علم و دانش در نهایت باعث موفقیت وی شد. او خیالپرداز نبود. زمانی که در سال ۱۹۰۰ تصمیم گرفت کارخانه خود را تاسیس کند قصد داشت ۲۰۰ نفر در کارخانه اش کار کند. در ابتدا کار ۳۰ نفر را به کار گرفت. چنین کاری را بر اساس این باور شروع کرد که میتواند قسمتی از ساختمان جدید را اجاره دهد. به هر حال او به خوبی میدانست که به تنهایی نمیتواند کل ۱۰۰ نفر ظرفیت کارخانه خود را پر کند.

با آنکه دید خوبی نسبت به آینده داشت و برنامه مناسبی چیده بود اما وی درباره این موضوع کاملاً اشتباه کرده بود. تا پایان سال ۱۹۰۸ میلادی رابرت بوش موفق شد ۵ ساختمان به همان اندازه را پر کند و کارکنان شرکتش به هزار نفر رسید.

4.2.7

برنامه ریزی دقیق رابرت

دلیل موفقیت های پی در پی رابرت بوش برنامه ریزی های دقیق و حساب شده وی بود. پس از برگشت رابرت از سفرش به ایالات متحده آمریکا و بریتانیا کبیر در سال  ۱۸۸۶ او میدانست که باید به سرعت شرکتش را تاسیس کند تا پیش از ازدواج با نامزدش، آنا کایسر، بتواند کارش را آغاز کند. با چنین تصمیم وی سریع به دنبال کارگاه، مکان مناسب، کارگر، مکانیک گشت تا بتواند کار خود را آغاز کند. در همین حال او مجبور شد کارش را ۴ روز به تعویق بیاندازد. با وجود آنکه او آماده بود کار خود را در ۱۱ نوامبر، ۱۸۸۶ آغاز کند، تا ۱۵ نوامبر مسئولین، اجازه تاسیس را به وی ندادند.

پیش از گشودن کارگاهش، رابرت بوش، با در دست داشتن یک نامه پیشنهاد، در سن ۲۳ سالگی به ایالات متحده سفر کرد که چنین امری برای یک اروپایی در آن سن و سال بسیار شگفت آور بود. در ایالات متحده وی به عنوان مکانیک نزد ادیسون و برگمن کار کرد که باعث شد ایده های بسیاری به او بدهد که با این ایده ها به کشور خود بازگشت. در آن زمان مهندسی برق در ایالات متحده نسبت به اروپا پیشرفت بیشتری داشت؛ فناوری های برقی از جمله نورافکنی، سیستم زنگ، نسب تلفن، در ایالات متحده بیشتر رواج داشت. با چنین ایده هایی رابرت تصمیم گرفت چنین فناوری ها را به اروپا نیز وارد کند و آینده خود را با چنین فناوری های ایجاد کند. با آنکه او یک مکانیک دقت بود، آینده خود را در مهندسی برق میدید.

در آن دوره برق رسانی به اشتوتگارت، که بوش قرار داشت، سرعت آهسته ای داشت. با مذاکرات بین مسئولین مربوط اولین خطوط برق رسانی در سال ۱۸۹۵ ایجاد شد. پیش از آن تمام ابزار و وسائل برقی به یک سیستم داخلی تولید برق وابسته بودند. به همین علت شروع مهدنسی برق بوش با تاخیر مواجه شد. رابرت مجبور بود تا ورود برق به شهر یکی یکی کارهای کوچک را بر عهده بگیرد و هرآنچه را که مشتری هایش درخواست کند براورد کند. زمانی که برق وارد شرکت او شد رشد شدید شرکتش آغاز شد. با ورود برق هر خانمان و شرکتی که نیاز به برق داشت باید قرارداد دائمی با تامین کننده برق میبستند که در نهایت نیاز به نگهداری لوازم برقی نیز مورد نیاز شد. با این وجود بوش موفق نشد که خیلی رشد کند زیرا که به حدی که انتظار داشت مردم پذیرا نوآوری مهندسی برقی نبودند.

4.2.7

جرقه ای به سمت پیشرفت

بدون یک محصول متفاوت، بوش تنها یک شرکت کوچک، با مشتری های اندک باقی میماند. چنین محصولی را مدیر کارخانه بوش، آرنولد زاهرینگر  در سال ۱۸۹۷ تولید کرد. این دستگاه یک سیستم جرقه زنی مغناتیسی بود. بوش از سال ۱۸۸۷ چنین دستگاهی را تولید میکرد اما زاهرینگر با توجه به درخواست یکی از مشتری هایش این دستگاه را ارتقا داد تا بتوان آن را در موتورهای بنزینی نیز استفاده کرد. انگیزه ورود بوش به چنین صنعت بزرگی این دستگاه جرقه زن بود زیرا که نشان داد تنها دستگاه قابل اطمینان برای استفاده روی موتورهای بنزینی بود که تا سال ۱۹۰۰ به موفقیتی بی نظیر رسید. این جرقه زن شرکت بوش را وارد بازار جهانی کرد.

اما رابرت بسیار محتاط و جلو نگر بود؛ نتوانست بر این ایده که تنها یک دستگاه میتواند باعث موفقیت شرکتش شود تکیه کند. با باور بر دستگاه خود، که او را به ثروتمندترین مردان آلمانی جنوبی تبدیل کرده بود، با شرکت های بازرگانی جهانی تماس گرفت. با چنین کاری او توانست مسیر تبدیل نام بوش به یک نام بین المللی را هموار کرد و از سال ۱۹۰۸ جرقه زن های بوش در تمام قاره های جهان موجود شد. با تمام این اوصاف این شرکت تنها زمانی به ثبات رسید که توانست کسب و کار خود را در صنایع دیگری چون ابزار برقی، لوازم خانگی و فناوری های صنعتی رونق دهد.

چنین انعطاف پذیری این شرکت – جهت بقا و ادامه کار، شرکت تصمیماتی چون ورود به زمینه های کلاً جدید ویا عقب نشینی از صنایع ضرر آور- یکی از خصوصیات کلیدی این شرکت است که در تاریخ این شرکت میدرخشد که همچنان هم برای این شرکت جزو موارد ضروری است. یزرگترین انگیزه مسئولیت بذیری در این شرکت میراثی است که ایده های رابرت بوش و جانشینانش بر جای گذاشتند و نه میزان سود دهی به عنوان هدف نهایی. برای اینکه بتوان در چنین اقتصاد پر نوسانی چنین ایده ای را نگاه داشت به اراده عظیمی نیاز است. رابرت بوش نیز خود میگوید:«اگر جرقه زن مغناتیسی من تنها یک موفقیت کوتاه مدت باشد؛ چگونه میتوانم کارمندانم را استخدام کنم؟»

Bosch_low_voltage_magneto_1897_08502_web

[aparat id=”c0nWf”]

برگرفته شده از وبلاگ رسمی شرکت بوش

http://blog.bosch.com

..:: تهیه و ترجمه شده توسط زودتولز ::..

..:: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد::..

تلگرام