مجله خبری زودتولز

تاریخچه هیتاچی

2000px-Hitachi_inspire_the_next-Logo-svg

هیتاچی بزرگترین تولید کننده ماشین آلات برقی و یکی از بزرگترین تولید کنندگان نیمه رسانا ژاپن میباشد. تولید بیش از ۲۰ هزار نوع دستگاه های مختلف از کوچکترین و قدرتمندترین چیپ های کامپیوتری تا کارخانه های هسته ای و هیدروالکتریک باعث شده درآمد این شرکت در دهه ۹۰ را افزایش داد اما مشهورترین تولیدات این شرکت دستگاه های مصرفی خانگی است. این شرکت که به نام جنرال الکتریک ژاپن نیز شناخته میشود، هیتاچی جزو بزرگترین ۳۰ شرکت ترکیبی جهان میباشد. با وجود آنکه درآمد شرکت در دهه۹۰ ثبات تقریبی داشت اما در بین سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ سود این شرکت ۷۱ درصد کاهش یافت که علت آن کاهش تقاضا در زمینه فعالیت این شرکت بود.

history_img_1910

تاریخچه این شرکت به سال ۱۹۱۰ باز میگردد زمانی که نامیهی اودایرا اولین پروژه مهندسی خود را با معدن کوهارا آغاز کرد. این جوان مشتاق که به تازگی از انستتیو علوم توکیو فارق التحصیل شده بود از از استفاده از ابزارآلات خارجی خسته شده بود. وی از دانش مهندسی خود استفاده کرد اولین موتور برقی با قدرت ۵ اسب بخار را تولید کرد تا از لحاظ دوام و کیفیت جایگزین رقیبان غربی خود شود. کارفرمای وی به زودی به اولین و تنها کارفرمای این مهندس جوان تبدیل شد.

با وجود آنکه موتور کارآمد اودایرا در معدن برنج خود را نشان داده بود، وی در یافتن مشتریان جدید دچار مشکل بود. تنها زمان جنگ جهانی اول بود که وی توانست مشتریان بزرگ بیشتری پیدا کند. یک شرکت بزرگ فهمید که به علت جنگ نمیتواند ۳ توربین بزرگی که از آلمان سفارش داده بود را تحویل بگیرد بنابراین مجبور بود که به شرکت هیتاچی روی آورد. اودایرا از این فرصت بیشترین استفاده را کرد. وی در مدت ۵ ماه ۳ جنراتور ۱۰ هزار اسب بخاری را تحویل مشتری خود داد و این شرکت نیز که تحت تاثیر کارایی بالای هیتاچی قرار گرفته بود دستگاه های بیشتری سفارش داد. به سرعت شرکت های دیگری نیز شروع کردند به روی آوردن به این شرکت تولیدی داخلی.

اودایرا شرکت خود را در سال ۱۹۲۰ ثبت کرد و نامش را هیتاچی نهاد، نام شهری که اولین فروش خود را در آن انجام داد. وفادار به نام شرکت هیتاچی- که به معنی طلوع خورشید بود، این شرکت رشد بسیار سریعی داشت. در سال ۱۹۲۰ هیتاچی تولیدات خود را گسترش داد تا به تقاضا بازار صنعتی در حال رشد پاسخگو باشد. از طریق بدست آوردن شرکت های دیگر، هیتاچی به بزرگترین تولید کننده پمپ، دمنده، و دیگر لوازم مکانیکی ژاپن تبدیل شد. این شرکت همچنین وارد صنعت آهن شد و شروع به تولید سیم های برنجی نیز کرد. این گسترش های به هیتاچی کمک کرد تا بتواند شرکت ها و تولیدات بزرگ را بدون حمایت های خارجی تامین کند. همچنین این شرکت در سال ۱۹۲۴ اولین لوکوموتیو برقی ژاپن را تولید کرد.

قدرت گرفتن یک دولت نظامی در ژاپن باعث شد که این شرکت در سال ۱۹۳۰ مجبور به تغییراتی در سازمان خود شود. با وجود آنکه اودایرا اصرار داشت شرکت استقلال خود را حفظ کند، مجبور به تولید لوازم جنگی مانند رادار و سونار برای نیروی دریایی ژاپن شد. اما اودایرا توانست جلوی تولید اسلحه را در کارخانه خود بگیرد.

جنگ جهانی دوم خسارات زیادی را به این شرکت وارد کرد. بسیاری از کارخانه های شرکت توسط بمباران متفقین از بین رفت و پس از اتمام جنگ ایالات متحده قصد انحلال کامل هیتاچی را داشت. موسس شرکت، اودایرا از شرکت بیرون شد. با وجود آن از طریق مذاکرات پی در پی هیتاچی توانست همه ی کارخانه های خود به جز ۱۹ کارخانه را نگاه دارد. این تعطیلی باعث شد برای این شرکت گران تمام شد اما با ۳ ماه کار فشرده در سال ۱۹۵۰ این شرکت این خسارت را جبران کرد. تنها جنگ کره بود که شرکت هیتاچی را از نابودی کامل نجات دهد. هیتاچی به همراه بسیاری از شرکت های نزدیک ورشکستگی ازاین جنگ سود کردند چون که ارتش آمریکا تعداد زیادی قرارداد با این شرکت ها بست.

در دهه ۵۰ میلادی چیکارا کوراتا که جایگزین اودایرا در شرکت شده بود شرکت را به سوی بازار جهانی تغییر مسیر داد. وی آینده مهندسی الکتریک را پیشبینی کرد و او قراردادهای مبادلاتی با شرکت جنرال الکترونیک و آر سی ای بست. همچنین او گواهی نامه های متعددی بدست آورد تا بتواند در بازار بین المللی نیز رقابت کند. در دهه ۶۰ همچنین این شرکت وارد صنعت تولید لوازم مصرفی و خانگی شد.

شاید مهمترین تصمیم هیتاچی سرمایه گزاری در بخش تحقیقات فناوری کامپیوتر بود. در سال ۱۹۵۷ هیتاچی اولین کامپیوتر خود را تولید کرد و وارد این صنعت مدرن شد. در دهه ۶۰ میلادی هیتاچی اولین سیستم کامپیوتر آنلاین خود را تولید کرد، و به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کامپیوتر آنالوگ در جهان شناخته شد که در تحقیقات علمی برای گردآوری اطلاعات آماری پیچیده استفاده میشد.

با وجود این پیشرفت های متعدد در فناوری، هیتاچی و بقیه شرکت های ژاپنی همچنان از شرکت آمریکایی ماشین آلات بین المللی (آی‌بی‌ام) عقب بودند. وزارت تجارت و صنعت ژاپن خود دست به کار شد تا این فاصله بین شرکت های ژاپنی و این شرکت آمریکایی را از بین ببرد. این وزارت به شرکت های بزرگ ژاپنی کمک هزینه ای تعلق داد تا بتوانند تحقیقات گسترده تری انجام دهند. هیتاچی یکی از شرکت هایی بود که از این کمک هزینه بسیار سود برد که در نهایت باعث شد سیاست مقابله نکردن با شرکت های خارجی این شرکت خاتمه پیدا کند. از این پس رقابت تکنولوژی بین ژاپن و آمریکا، به عبارتی بین آی‌بی‌ام و هیتاچی شکل گرفت. در دهه ۷۰ میلادی هیتاچی نوعی از رایانه تولید کرد که به “ابررایانه همساز اتصال” شناخته شد. این “کپی ها” با دستگاه های آی‌بی‌ام که استاندارد صنعت را ایجاد کرده بود، همساز بود.

هیتاچی از گذشته به عنوان شرکتی شناخته شده بود که به خوبی خود را با شرایط اقتصادی روز وقف میداد. این انعطاف پذیری به خصوص در بحران نفت اوپک ۱۹۷۴ بسیار مشهود است. این بحران ژاپن ( که ۹۵% نفت خود را از کشورهای دیگر وارد میکرد) و شرکت های این کشور را در هم شکست. اقدام های کاهش هزینه های سختی صورت گرفت تا شرکت را از ورشکستگی نجات دهد و مدیران شرکت داوطلبانه ۱۵% از حقوق خود کم کردند تا به بقای این شرکت کمک کنند. پس از سال ۱۹۷۵ که هیتاچی اولین سال مالی ناامید کننده خود را گذراند، فروش و درآمد شرکت به سرعت افزایش یافت.

هیتاچی بسیار سخت تلاش میکرد، برخی بر این باورند که بیش از حد تلاش میکرد، و توانست در دهه ۸۰ خود به آی‌بی‌ام آسیا تبدیل شود. در جولای ۱۹۸۲، هیتاچی و ۱۱ نفر از کارکنانش متهم به رشوه گیری و دزدی شدند. ظاهراً تعدادی از کارکنان هیتاچی شروع به دزدیدن رازهای آی‌بی‌ام کرده بودند تا در این رقابت تنگاتنگ با این شرکت عقب نمانند. پلیس فدرال آمریکا و وزارت دادگستری این کشور تحت یک عملیات عاملین شرکت هیتاچی را در هنگام رشوه دهی برای بدست آوردن اسرار آی‌بی‌ام دستگیر کردند.

در ظاهر جریمه این جرم کم بود. هیتاچی مجبور به پرداخت جریمه ۲۴ هزار دلاری شد و تنها دو نفر از کارکنانش به زندان محکوم شدند. اما چنین رسوایی به چهره عمومی شرکت هیتاچی ضربه بیشتری و سنگین تری وارد آورد. اخبار چنین رسوایی دقیقا زمانی پخش شد که هیتاچی کمپین گسترده خود برای ورود به بازار ایالات متحده را آغاز کرده بود. بسیاری از شرکت های آمریکایی سفارش های خود از هیتاچی را لغو کردند و از پذیرش محصولات این شرکت خودداری کردند. برنده شدن آی‌بی‌ام در این ادعای حقوقی برای این شرکت ۲۴ میلیون دلار درآمد در ۸ سال پس از آن به ارمغان آورد و همچنین به آی‌بی‌ام این قابلیت را میداد تا تا ۵ سال بتواند تمامی تحقیقات شرکت هیتاچی را زیر نظر داشته باشد.

هیتاچی از این وضعیت خود را بهبود داد اما به سرعت دچار مشکلات دیگر شد. بازاریابی همیشه یکی از نقاط ضعف این شرکت بوده و همیشه مانع رقابت این شرکت در بازار های خارجی میشد. برای چندین سال متمالی محصولات این شرکت تحت نام شرکت های رقیب فروخته میشد در نهایت نام برند این شرکت همچنان ناشناخته بود. در سال ۱۹۸۶ سود این شرکت برای اولین بار در دهه های اخیر سقوط کرد. یکی از دلایل این سقوط در بازار خارجی گران بودن واحد پول ژاپن (ین) بود که باعث میشد که محصولات این شرکت در بازار های خارجی نسبت به رقیبان خود گرانتر باشد و رقیبان این شرکت از کشورهایی چون تایوان و کره که میزان سودشان را تا حد امکان کم کرده بودند تا محصولات خود را با قیمت های خیلی پایین ارضه کنند، بازار را بدست خود گرفته بودند. یکی دیگر از دلایل شکست این شرکت در بازار های خارجی تمرکز این شرکت برروی رشد آهسته در بازار بود. دو صنعت بزرگ این شرکت یعنی لوازم صنعتی و محصولات مصرفی آینده روشنی نداشتند. سفارشات این شرکت کم شد و اقدامات بی نتیجه بازاریابی این شرکت هیتاچی را عملا در بین این تعداد افراطی مصرف کنندگان محصولات برقی، ناپیدا کرده بود. این شرکت در شرایطی نبود که بتواند وارد این بازار سریع الرشد شود.
برای حل این مشکل مدیر کل هیتاچی، کاتسوشیگه میتا، به دنبال تغییر رویکرد شرکت نسبت به این تجارت شد. وی گفت: «نمیتوان تنها بر اساس سنت ها زندگی کرد. من باید هیتاچی را شرکتی مدرن کنم». جهت رسیدن به این هدف میتا راهکرد های تجاری این شرکت را در اواسط دهه ۸۰ عوض کرد. با اتوماسیون در کارخانه های این شرکت و کاهش هزینه کارگر این شرکت دوباره توانست با تولید کنندگان دیگر در آسیا جنوب شرقی رقابت کند. تغییر کارخانه های تولیدی به کشور های دیگر به حل مشکل نواسانات قیمت ناشی از تغییر قیمت ارز نیز کمک کرد.با خرید شرکت ملی سیستم های پیشرفته ایالات متحده که توضیع کننده بزرگ رایانه های سرور به شمار میرفت، باعث شد تا این شرکت فروش خود را در این بازار بزرگ بیشتر کند. این زیر مجموعه نام خود را به سیستم های اطلاعات هیتاچی تغییر داد با این امید که بتواند با سیستم هایی که ۲۰ درصد ار رقیبان خود سریعتر بودند با شرکت های بزرگی از جمله آی‌بی‌ام رقابت کند.

سرمایه گزاری بیشتر در بخش تحقیق و توسعه باعث شد این شرکت یکی از پیشگامان عرصه فناوری باشد. با کمک دولت ژاپن هیتاچی و دگیر شرکت های ژاپنی اتحادی را به نام پروژه ائتلاف مقیاس بسیار بزرگ تشکیل دهند. تشکیل این اتحاد به هیتاچی بسیار کمک کرد تا بتواند یک گام از رقیبان غربی خود جلوتر باشد. در اوایل دهه ۹۰ میلادی هیتاچی ۶ درصد از کل هزینه های تحقیق و توسعه های کشور ژاپن را به خود تعلق داد و بیشترین تعداد اختراعات این کشور را به نام خود ثبت کرد.

با این حال تنها پیرفت در زمینه فناوری کافی نبود و شرکت هیتاچی به به تسلط در بازاریابی نیز نیاز داشت. در سال ۱۹۸۵ یک نامه غیر رسمی از شرکت هیتاچی برملا شد که همانچیزی که شرکت های آمریکایی از آن بیم داشتند را نشان میداد: هیتاچی محصولات خود را در بازارهای خارجی “تخلیه” میکرد. منظور از تخلیه فروش محصولات با قیمتی کمتر از قیمت مشخص شده در بازار است که به منظور رقابت با رقیبان خارجی است. با فاش شدن این یادداشت شرکت هیتاچی دوباره مورد خشم دولت ایالات متحده قرار گرفت.

هیتاچی که تا آن زمان بسیار مشکوک بود در اواخر دهه ۸۰ مسیر جدیدی برای تجارت خود انتخاب کرد. در سال ۱۹۸۸ با شرکت اسباب تکزاس قرارداد بست تا چیپ حافظه رم پویا ۱۶ مگابایتی تولید کنند. در اوایل دهه ۹۰ نیز شرکت هیتاچی با هیولت پاکارد (اچ پی) تی‌آردبلیو آتوموتیو و حتی رقیب کهنه اش آی‌بی‌ام قرارداد همکاری امضا کرد.

همچنان این پیشرفت در فناوری هیتاچی نتوانست برای این شرکت سودآوری کند. در حالی که فروش کل شرکت در بین سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ روی ۷ هزار میلیارد ین ثابت بود اما، سود این شرکت در این سالها بیش از ۷۱ درصد سقوط کرد و از ۲۳۰ میلیارد ین به ۶۵ میلیارد ین رسید. در سال ۱۹۹۰ مدیر شرکت، میتا اعلام کرد که قصد تغییراتی در شرکت را دارد که طی آن راهکرد محتاطانه این شرکت که بسیاری بر این باور بودند علت موفق نبودن این شرکت است را تغییر دهد. این شرکت تمرکز خود را از ماشین آلات سنگین صنعتی به سیستم های اطلاعاتی معطوف کرد. تغییر سازمانی معطوف شد به برچیدن طرح “سود کارخانه ای”. این طرح در واقع سود را بر اساس تولید وکیفیت هر کارخانه میسنجد. در برنامه جدید برخی قسمت های سازمان اتوماسیون شده با امید به این که این شرکت بتواند تمرکز خود را روی خواسته مشتریان معطوف کند. پرداخت هایی متوقف شد و حقوق یقه سفیدها تا ۱۵ درصد کاهش یافت.

history_img_2001

این طرح جدید هیتاچی هنوز به نتیجه نرسیده است اما میتا که به سمت رئیس هیئت مدیره رسیده به این طرح اطمینان دارد و باور دارد که این طرح میتواند همزمان با پیشرفت اقتصاد ژاپن این شرکت نیز میتواند جایگاه خود را در بازار بیابد.

..:: تهیه و ترجمه شده در زودتولز ::..

..:: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد ::..

تلگرام