مجله خبری زودتولز

راهنمای سریع انتخاب پیچ مناسب برای کارهای مختلف

 

علاوه بر چرخ، پیچ ها نیز یکی از ساده ترین و قدرتمند ترین اختراعات بشر هستند.

پیچ ها ابزاری حلزونی پیچشی هستند که برای اتصال ساده دو قطعه از هر شیء فقط با چرخش آنها استفاده می شوند. بر خلاف میخ ها، پیچ ها را می توانید به سادگی خارج کنید و دوباره مورد استفاده قرار دهید. جنس بیشتر پیچ ها از فولاد، آلومینیوم یا برنج است ولی شما در بازار پیچ هایی ویژه از جنس پلاستیک یا نایلون نیز پیدا می کنید.

انواع پیچ:

 نوع پیچ ها بستگی به شکل گل پیچ آنها هنگام استفاده و برای چرخش دارد.

متداول ترین نوع پیچ ها شامل موارد زیر هستند:

Slotted head یا پیچ گوشتی خور( سطح صاف همراه با شکاف افقی مستفیم):

برای اتصالات ساده به کار می رود مانند اتصال محافظ پریز به خروجی برق

11

 

Phillips head پیچگوشتی چهارسو خور(شکل +):

برای اتصالات لولا، ابزار برقی آشپزخانه و ماشین های مختلف به کار می رود.

 

22

 

Multi-Head :

Trox  یا ستاره ای

33

Robertson یا کله ۴ گوش

44

 

Hex screw یا شش گوش

55

 

این پیچ ها بیشتر در صنایع ماشین سازی و صنعت ساختمان به کار می روند زیرا گشتاور پیچشی آنها با ابزارهای خاصی مانند دریل های برقی یا ابزار پنوماتیکی انجام می شود. استفاده روزمره ندارند و بیشتر در دستگاه هایی استفاده می شوند که از باز کردن آنها توسط کاربر جلوگیری می شود.

 

علاوه بر نوع پیچش و حلزونی، شیئی که پیچ داخل آن می رود ( چوب، فلز یا دیوار) و شکل گل پیچ آن نیز اهمیت دارد.

موارد کاربرد متداول ترین آنها:

Flathead  (سر تخت) یا  Countersunk( پیچ چوب):

این نوع پیچ دارای سر مسطح است و در سوراخ های مخروطی شکل قابل استفاده است و کمی پایین تر از سطح چوب قرار می گیرد. دارای شیارهای درشت است و این شیارها فقط قسمتی از پیچ را پوشانده اند، معمولا در مبل سازی استفاده میشود.

66

 

Pan head پیچ خودکار( پیچ فلز):

دارای سر منحنی شکل است به این شکل که در گوشه ها گرد می شود. شیارهای روی این پیچ مناسب تر از شیارهای پیچ چوب می باشد و کل پیچ را در بر می گیرد.

77

Round head ( سر گرد):

از کنار به شکل نیم دایره دیده می شود و در ابزارهای برقی و خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

88

 

اندازه:

علاوه بر نوع گل پیچ، پیچش و کاربرد، پیچ ها بر اساس طول به اینچ، اندازه گام های پیچ، قطر و میزان نزدیکی گام ها به یکدیگر نیز اهمیت دارند. گام های روی پیچ های چوب فاصله بیشتری نسبت به پیچ های فلز یا  دیگر پیچ های مورد استفاده در دستگاه ها دارند. این امر برای این است که  کاملا در چوب درگیر شود و فقط به عنوان پر کننده سوراخ به کار نرود.

نحوه انتخاب پیچ:

ابتدا باید بدانید چه چیزی را می خواهید پیچ کنید. پیچ ها بر اساس استفاده شان برچسب می خورند. تنوع بسیار زیادی از انواع پیچ های دیوار، چوب و فلز داریم. به عنوان مثال اگر دارید خانه ای برای پرنده می سازید به پیچ چوب نیاز پیدا می‌کنید. ضخامت شیئی که می خواهید استفاده کنید را نیز در نظر بگیرید. در مثال خانه پرنده، اگر بخواهیم یک تخته ¾ اینچی را به تخته دیگری با همین اندازه پیچ کنیم، برای ایجاد همپوشانی بسیار خوب باید طول پیچ چوب کمتر از ½ ۱ اینچ نباشد.

نکته:

  • چوب دارای قابلیت شکست است بنابراین هنگامی که می خواهید پیچ را در آن بچرخانید، ابتدا باید با دریل سوراخی باریک تر از ضخامت شافت پیچ ایجاد کنید سپس پیچ را در آن جا دهید.
  • قبل از پیچ کردن در چوب، گام های پیچ را با صابون بپوشانید. صابون به عنوان روان کننده، همزمان که پیچ را می‌چرخانیم از شکاف و ترک جلوگیری می کند و همچنین تلاش کمتری نیاز دارد.

 

 

 

تلگرام