مجله خبری زودتولز

چرا از متر لیزری به جای مترهای معمولی استفاده کنیم؟

متر لیزری، نور لیزر را به هدف ارسال می کند و مدت زمان برگشت نور را اندازه گیری می کند. امکاناتی که در این ابزار فراهم شده است به شما امکان می دهد تا عملیات جمع، تفریق، محاسبه مساحت، گنجایش و مثلث بندی را نیز به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید.

در مقایسه با مترهای قدیمی، متر لیزری از هر نظر برنده است: سرعت بالا، دقت، امنیت، تنوع، راحتی استفاده و کاربرد فراوان.

 

عملکرد پایه:

متر لیزری یک پالس نور را با دقت و تمرکز بالا به هدف ارسال می کند و منتظر انعکاس یا برگشت آن می ماند. این متر مدت زمان بین این دو واقعه را اندازه می گیرد و آن را تبدیل به فاصله می کند. فرمول آن نیز بسیار ساده است:

(زمان*سرعت)۱/۲= فاصله

با وجود اینکه سرعت نور، ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه است، متر لیزری برای اندازه گیری حتی ۱ سانتیمتر، باید بازه های زمانی میلیونم ثانیه را اندازه گیری کند. در تئوری بسیار پیچیده است اما نگران نباشید، این تکنولوژی بسیار مورد اعتماد و دقیق است.

ldm_vs_tape_measure

 

چرا از مترهای نواری استفاده نکنیم؟

دقت متر لیزری بسیار بالا و در حد میلیمتر است، مترهای نواری ممکن است در فاصله های زیاد، صافی خود را از دست بدهند و در بعضی نقاط شکسته شوند، متر لیزری نه خم می شود نه کج می شود نه می شکند. حتی می توانید از بین واحدهای تعبیه شده در این متر، واحد اندازه گیری دلخواه خود را که با آن آشنایی بیشتری دارید انتخاب کنید تا اینکه بخواهید اعداد درج شده روی متر نواری را تخمین بزنید.

  • متر لیزری بسیار سریع است، روی هدف تمرکز کنید و کلیک کنید، نتیجه یه سرعت روی نمایشگر نمایش داده می شود. این کار بر خلاف مترهای نواری در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود.
  • با استفاده از متر لیزری نیاز نیست راه بروید، نشانه گذاری کنید یا شخص دیگری سمت دیگر متر را نگه دارد. می توانید این کار را تنها با یک دست انجام دهید و با دست دیگر کار دیگری انجام دهید.
  • با نمایشگر و نور متر لیزری، نیازی نیست حتما در نور زیاد کار کنید بلکه در نور بسیار کم نیز می توانید از این متر استفاده کنید.
  • دیگر نیازی نیست نگران کابل ها، لوله ها و پستی بلندی های مسیر اندازه گیری باشید یا حتی بخواهید مسیری ناممکن را طی کنید. فقط کافی است هدف خود را مشخص کنید و ببینید. نور لیزر تمام کار را برای شما انجام می دهد.
  • حتی ارتفاع را نیز می توانید اندازه بگیرید بدون اینکه خودتان بالا بروید، به عنوان مثال بالای یک ساختمان یا حتی سقف آن، در نتیجه متر لیزری امنیت شما را نیز برقرار می کند. نیازی نیست از نردبان بالا بروید یا در سطوح مرطوب و لیز اندازه گیری کنید. این خصوصیات در مکان های خطرناک که حتی اندازه گیری با متر نواری امکان پذیر نیست، امنیت و کاربرد فراوانی دارند که فقط متر لیزری می تواند انجام دهد.

laser-4

 

فرض کنید میخواهید کابلی را که از زیر یک ساختمان رد شده است اندازه بگیرید! حتی نمی توانید ببینید اول و آخر کابل کجا است، این کار با استفاده از متر نواری بسیار مشکل و پیچیده است و حتی بعد از اندازه گیری باید محاسباتی با استفاده از ماشین حساب انجام شود. اما با استفاده از متر لیزری می توانید دو ضلع مثلث قائم الزاویه را اندازه بگیرید، ضلع سوم با استفاده از معادله فیثاغورث که در این دستگاه تعبیه شده است محاسبه می شود.

 

ff

همچنین می توانید ارتفاع یک سازه را با اندازه گیری فاصله خودتان از پایین و بالای سازه اندازه بگیرید بدون اینکه حتی نزدیک آن باشید، حتی عرض یک ساختمان را نیز می توانید با ایستادن در فاصله ای دور اندازه بگیرید.

  • با استفاده از متر نواری باید همه محاسبات را خودتان انجام دهید. ولی متر لیزری بدون نیاز به ماشین حساب جواب را آماده تحویل شما می دهد.
  • ویژگی دیگر متر لیزری کاربرد آسان آن در مکان هایی است که نیاز به اندازه گیری های متناوب دارد، در حالیکه با استفاده از متر نواری دائم باید جای خود را تغییر دهید، این کار درمکان های پر خطر و با موانع زیاد مشکلاتی در پی دارد.

در نتیجه

یک متر نواری قدیمی ممکن است کاربردی ساده داشته باشد و قابل اعتماد باشد اما محدودیت هایی دارد. شما باید شخصی را پیدا کنید که سمت دیگر متر را بگیرد، باید ریسک مکانهای پر خطر را بپذیرید و توانایی انجام محاسبات متعدد را داشته باشید. متر لیزری دقیق و سریع است، هر فاصله ای را با سرعت و دقت اندازه می گیرد و فقط به یک نفر و یک دست احتیاج دارد.استفاده از آن ساده است و بسیار همه گیر شده است. تنها با فشردن یک دکمه، در عرض چند ثانیه نتیجه را به شما اعلام می کند. با توجه به دقت بالای لیزر می توانید اندازه گیری را به صورت کاملا حرفه ای انجام دهید. این اندازه گیری بدون توجه به محل اندازه گیری انجام می شود و برای لیزر فرقی ندارد کاشی است، فرش است یا پارکت.متر لیزری دارای پردازش های فوری درانجام محاسبات گوناگون است- فیثاغورث هم بلد است.

 

 

تلگرام