مجله خبری زودتولز

چگونه مناسب ترین تیغ اره را برای پروژه های نجاری انتخاب کنیم؟

رمز ایجاد برش های دقیق در کارهای نجاری استفاده از تیغ اره مناسب است، در کنار آن این تیغ اره باید به اندازه ای تیز باشد که بدون ایجاد ناهمواری ، لبه برش تمیزی ایجاد کند.

انواع تیغ اره:

Rip blades  و  Crosscut blades دو نوع تیغ اره پرکاربرد در اره های گرد بر هستند.

 

1

Rip blade

 

2

crosscut blade

 

 

Rip blade  (شکافنده): برای برش های طولی طراحی شده است. دارای تعداد محدودی دندانه های عمیق است تا قسمت های برش خورده را به راحتی جدا کند. برش ها را سریع انجام می دهد ولی لبه و کار تمیزی ارائه نمی دهد.

Crosscut blade  (ضربدری) : دارای دندانه های پهن است که از مغار ( چیزل) یا کاربید تشکیل شده اند و با رفت و برگشت بین گوشه های سمت راست و چپ به صورت یکی در میان، برش ها را انجام می دهد. این تیغ اره، لبه و کار تمیزی را در پایان ایجاد می کند.

Combination blade ( ترکیبی) : تیغ اره های ترکیبی بسیار معمول هستند ومزایای هر دو تیغ اره شکافنده و ضربدری را به صورت یکجا دارند.این تیغ اره ها با تعداد دندانه های متغیر تولید می شوند و در تولید آنها به طور معمول از ۲۴ تا ۸۰ دندانه استفاده می شود. نکته ای که باید در نظر بگیریم این است که تیغه های با دندانه های کم، به صورت تهاجمی و با فشار، برش ها را ایجاد میکنند به طوری که در پایان با لبه های ناصاف مواجه می شویم، در حالیکه هر چه تعداد دندانه ها بیشتر باشند محصول تمیزتری خواهیم داشت.

3

Combination blades

 

Plywood blades : نوع دیگری از تیغ اره های ویژه هستند که دارای دندانه های بیشتر می باشند و کاری بسیار تمیز، با سطحی صاف و با کمترین گسیختگی ایجاد می کنند ولی این کار را به آرامی انجام می دهند و سرعت پایینی دارند.

 

4

Plywood blades

 

تیغ اره های ویژه: تیغ اره های دیگری نیز وجود دارند که برای برش سایر مواد استفاده می شوند مانند تیغ اره های diamond-tipped ( نوک الماسه) برای برش مصالح ساختمانی و یا تیغه های hardened (سخت کاری شده) برای برش استیل و آلومینیوم.

Dado blades (فاق و زبونه): یکی دیگر از تیغ اره های معمول مناسب نجاری، تیغ اره dado است. دو نوع از این تیغ اره وجود دارد، Wobble blades که آن را به صورت کج روی محور سوار می کنند. هنگام استفاده از این نوع تیغ اره ها، لرزش های قابل توجهی ایجاد می شود یا در اصطلاح تلو تلو می خورد که مقداری باعث آزار کاربر می شود. علاوه بر این، تیغ اره های wobble شیار های تمیزی نیز ایجاد نمی کنند.

hands-assembling-wooden-planks-a0079-000133-57cf04403df78c71b666ed31

برش های دادو

 

 

lead400x286

Wobble blade

 

نوع دیگر تیغ اره دادو، Stacked dado set نام دارد که تیغ اره ای است بسیار مناسب ولی مقداری گران تر. این مجموعه شامل تیغ اره های crosscut در هر سمت محور است به طوریکه رنده های کوچکتر در وسط هر مجموعه قرار می گیرند. این رنده ها  بین ۱.۶ و ۱.۸ اینچ ضخامت دارند. عرض یک دادو به تعداد رنده های قرار گرفته در بین تیغ اره های دو طرف محور بستگی دارد. Stacked dado   قابلیت ایجاد شیارهای دادو بین ۱.۴ اینچ تا ۱۳/۱۶ اینچ را دارا می باشد.

99933245-tablesaw-tenons_01

Stacked dado set

 

 

نکته: از تیغ اره های دادو در اره های گردبر استفاده نمی شود چون ایمنی کافی را ندارند، بهترین راه استفاده از آنها در اره های میزی  یا اره های فارسی بر می باشد.

اندازه تیغ اره:

تیغ اره ها در اندازه های مختلف عرضه می شوند، از ۵ تا ۱۲ اینچ، ولی برای هر نوع اره، اندازه های خاصی وجود دارد که مناسبند و مورد استفاده قرار می گیرند. هنگام خرید اره، دفترچه راهنمای آن را بخوانید تا سایز مناسب تیغ اره برای هر مدل خاص را بدست آورید. هیچگاه از تیغ اره ای که اندازه آن مناسب اره تان نیست استفاده نکنید.

تیغ اره های اره گرد بر معمولا قطری معادل ¼ ۷ اینچ دارند، در حالیکه اره میزی و اره فارسی بر از تیغ اره های ۱۰ یا ۱۲ اینچی استفاده می کنند.

شیوه نگهداری از تیغ اره:

به مرور زمان و با استفاده مکرر، ممکن است تیغ اره ها کند شوند و یا دندانه های آنها جرم بگیرند و کارایی اولیه خود را از دست بدهند. برای حل این مشکل، اگر مقدار قابل توجهی جرم روی کاربیدها جمع شده بود، استفاده از محلول های شستشوی آماده گزینه بسیار مناسبی است و حتی تیغ اره های کاربیدی با کیفیت بالا را می توان به دفعات با تیزکننده های حرفه ای اره تیز کرد بدون اینکه هزینه ای برای خرید مجدد تیغ اره پرداخت شود و با این کار طول عمر تیغ اره نیز افزایش پیدا می کند.

تلگرام