مجله خبری زودتولز

رویایی به حقیقت پیوسته

شرکت کالیفرنیاییSuitX  اخیراً محصول جدید خود مکس را که اسکلتی رباتی میباشد، وارد بازار کرد. این اسکلت برای کمک به آسان کردن کارهای صنعتی و کاهش جراحات ناشی از کار صنعتی تولید شده است. این اسکلت بیرونی از ۳ بخش پشتی (BackX) کتف (ShoulderX) و پا (LegX) درست شده است که هر یک را جداگانه و یا بایکدیگر میتوان استفاده کرد تا به کاربر های صنعتی این امکان را بدهد تا در زمان کارهای طولانی و یا برداشتن اجسام سنگین به آنها کمک کند.

مشاهده دستگاهی همچون مکس مانند حقیقت پیوستن رویاهایی میباشد که در سالهای پیش در خیال خود میپروراندیم که در آینده ممکن است کارهای صنعتی انجام شود. اما ساخته شرکت SuitX رویا نیست و محصول این شرکت میتواند به کارگران کمک کند تا بیش از ۶۰% از حجم کاری روی ماهیچه های خود را سبک کنند و از مفصل های خود دربرابر فشار بیش از حد کار محافظت کنند. برخی بحث میکنند که آیا این درست است که ربات ها جایگزین انسان شوند اما آیا این بهتر نیست که بجای جایگزینی ربات ها در کارهای انسان ها کمک کنند تا بتوان کارهای سخت صنتی را راحتتر انجام دهیم؟ suitx_max_exoskeleton160928A598_mike_o_rd1-Web

مشخص نیست که این دستگاه دقیقاً چگونه کار میکند زیرا هیچگونه منبع تغزیه برقی یا غیر برقی ندارد. اما هر گونه مهندسی خاص و خلاقانه ای که در آن بکار رفته باشد توانسته است به خوبی حجم کار را از دوش کاربر کم کند. مکانیسم این دستگاه میتواند از بسیاری از آسیب هایی که ممکن است از کار طولانی مدت و یا کار سخت به بدن وارد شود جلوگیری کند و از هزینه ها و دردسر های سلامتی و دکتر نیز جلوگیری کنید.

حالا مسئله اصلی قیمت این سیستم بسیار مفید است.در سایت شرکت تولید کننده قیمت کل سه قسمت این سازه برای تعداد زیر ۲۰ عدد ۱۱ هزار دلار (تقریباً ۴۰ میلیون تومان). اما آیا مکس ارزش این هزینه را دارد؟ با توجه به این که مکس میتواند حداقل ۶۰% حجم کار را کمتر کند میتوانید اینگونه در نظر بگیرید که با مکس میتوانید ۵-۸ سال کار صنعتی سنگین را بدون نگرانی های سلامتی ادامه دهید و با همچنین شرکت تولید کننده SuitX به نظر شرکتی قوی است و میتواند آینده خوبی داشته باشد.

 

خصوصیات بارز مکس

 • کاهش فشار به کمر: میزان فشردگی ستون فقرات به خصوص روی مهره L5/S1 را به طور میانگین ۶۰% کاهش میدهد.
 • مقاومت صفر: بالا و پایین رفتن از پله، دویدن، رانندگی کردن و دوچرخه سواری کاملاً آزادانه
 • قابلیت تنظیم میزان کمک توسط کاربر: میزان پشتیبانی مکس را میتوانید بر اساس کار خود، خستگی و غیره به راحتی تغییر دهید.
 • بدون نیاز به باتری: طراحی خارق العاده این سازه باعث شده که از آسیب های کار صنعتی بکاهد بدون نیاز به هیچ گونه منبع برق، باتری، محرک و یا رایانه
 • سایز قابل تغییر: افراد با قد و وزن متفاوت نیز میتوانند از مکس استفاده کنند
 • پوشیدن و رد آوردن راحت: میتوانید کمتر از ۳۰ ثانیه آن را تن خود کنید.
 • بسیار راحت: کمترین ممانعت ممکن در حرکت
 • سازگار: میتوانید کمربند کاری خود را نیز بپوشید و حتی از این سازه زیر پوشش کاری خود نیز میتوانید استفاده کنید.
 • تنومند: این دستگاه را در هر شرایطی متوانید استفاده کنید؛ در آب، گرد و خاک و غیره
 • همساز: حرکات کاربر را دنبال میکند تا در فضاهای بسته و کم جا نیز به راحتی بتوانید حرکت کنید و از آن استفاده کنید.
 • حمایت بهینه شده: حمایت این دستگاه بهینه شده بر اساس زاویه خم شدن. مانع وظایفی که نیازی به خم شدن ندارد نمیشود.
 • 3-module-modular-agile-exoskeleton-by-suitx
تلگرام