مجله خبری زودتولز

انواع سقف کاذب

سقف کاذب قسمتی از معماری داخلی است، که برای پوشش سقف اصلی (زیر سقف) به‌کار می‌رود‌. سقفی است غیر باربر که به دلایل فنی و معماری در ساختمان به کار برده می‌شود. دلیل فنی استفاده از این نوع سقف می تواند عبور لوله ها و کانال های تاسیساتی و دلایل معماری استفاده از آن می تواند انسانی کردن مقیاس ساختمان، پوشاندن برجستگی های سازه سقف، ایجاد فرم های خاص معماری و نورپردازی های ویژه باشد.

_LIVING ROOM 17

انواع سقف کاذب

 • سقف کاذب چوبی‌ قدیمی، که با توفال پوشانده می‌شود و یا ممکن است با آجر اجرا شود.
 • سقف کاذب با رابیتس و اندود
 • سقف کاذب با لمبه چوبی
 • سقف کاذب با لمبه آلومینیومی
 • سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی
 • سقف کاذب با قطعات پیش ساخته پلاستیکی، شیشه‌ای‌، فلزی

به طور کلی می‌توان سقف‌های کاذب را به دو دسته پیش ساخته و غیر پیش ساخته تقسیم کرد. انواع مدرن سقف‌های کاذب از نوع پیش ساخته هستند. ساختار سقف کاذب در سیستم پیش ساخته دارای مزایایی زیر است.

 • سرعت اجرایی بالا و پشش سطوح وسیع در حداقل زمان ممکن
 • انعطاف پذیری زیاد و امکان ایجاد طرح‌های معماری متنوع
 • سبکی وزن ساختارهای اجرا شده
 • دسترسی آسان به فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب

رابیتس و اندود

این سقف پرکاربردترین نوع سقف کاذب است. رابیتس ورق فولادی مشبکی است که با مفتول یا سیم آرماتور بندی به شبکه فرعی متصل می‌شود‌. ویژگی مهم رابیتس آن است که اکثر ملات‌ها به آن می‌چسبند و ترک برنمی‌دارند‌. رابیتس‌ در دو نوع مسطح و برجسته ساخته می‌شود‌. نوع مسطح در دهانه‌های کوچک و نوع برجسته در دهانه‌های بزرگتر به کار می‌رود‌، برای اندودکاری روی کانال‌های کولر و تأسیسات نیز از رابیتس استفاده می شود.

آلومینیومی

پوشش این نوع سقف کاذب از جنس آلومینیوم است و پشت آنرا معمولاً با پشم شیشه پر می‌کنند. در این نوع سقف ‌کاذب، وسایل اتصال از جنس فولاد گالوانیزه هستند.

چوبی

در این نوع سقف‌، قبل از اجرای لمبه کوبی‌، دور سقف با چهار تراش چوبی مناسب کلاف کشی و تراز ‌می‌شود‌. شبکه اصلی این نوع سقف از فولاد یا چهار تراش و شبکه فرعی آن چوبی است‌. لمبه‌های چوبی از جنس چوب نراد خارجی‌ (روسی یا مشابه آن) هستند‌.

گچی

ساختار کلی سیستم‌های ساخت و ساز خشک شامل صفحات روکش دار گچی (یا سیمانی) و مقاطع فولادی گالوانیزه است که این صفحات به عنوان پوشش و پروفیل‌های به عنوان زیرسازی عمل می‌نماید.

مزایا

 • سهولت،‌سرعت و دقت بالا در اجرا
 • ایمنی در برابر زلزله و حریق
 • خواص عایق بندی حرارتی‌، صوتی و رطوبتی
 • و تمهیدات و نگهداری آسان موجب شده است که امروزه سیستم‌های ساخت و ساز خشک به عنوان جایگزین روش‌های منسوخ سنتی (بنایی) در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.

سقف‌های کناف به دو سیستم یکپارچه و مشبک اجرا می‌شوند.

پی وی سی                                                                                              

تایل‌های روکش‌دار پی وی سی مناسب برای سقف کاذب تمامی فضاهای داخلی ساختمان است.

از مهمترین ویژگی‌های تایل های پی وی سی‌ به شرح زیر است.

مـقاومـت دائـمی در بـرابـر آب ‌

‌عـدم تغـییر ظـاهر و قـواره در مجـاورت بـا رطـوبت‌، قـابلیـت شستشو و سـهولت تنـظیف‌، از برتری‌های‌ تایل‌های پی وی سی بـه شـمار مـی‌آید.

ساختار و ترکیب مناسب تایل‌های پی وی سی  سقف کاذب 

ساختار مناسب و درصد ترکیب مواد اولیه مرغوب همراه با شیارهای درونی تایل‌ها  از دلایل مقاومت بالای فیزیکی این سازه است. این ساختار موزون سبب شده وزن تایل به صورت یکنواخت بر سطح مقطع تایل تقسیم شده و تایل دچار خمش و انحنا نشود. همچنین به علت ضخامت مناسب لایه سطح، شیارهای مابین تایل به هیچ عنوان قابل رویت نیست.

مشبک

سقف‌های مشبک سیستم کناف سقف‌هایی با قابلیت اجرایی سریع و آسان است که دارای ویژگی‌هایی مانند سرعت اجرای بالا، دسترسی آسان به فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب و تعمیر و نگهداری آن، حذف رنگ آمیزی در صورت استفاده از صفحات پوشش دار است. در این ساختار می‌توان از انواع صفحات موجود مانند صفحات سوراخ دار (آکوستیک) و ساده با پوشش یا بدون پوشش استفاده کرد.

سازه‌های سپری شکل با فاصله محور تا محور ۶۰۰ میلیمتر جز اصلی این ساختار را تشکیل می‌دهد که به وسیله آویز قابل تنظیم به سقف اصلی متصل میشود.

معیارهای طراحی

این ساختارهای از شبکه سازه‌های سپری یا T و تایل‌های سقفی تشکیل شده‌اند‌. با توجه به اینکه تایل‌های سقفی در این سیستم تنها به وسیله وزن خود روی سازه‌های قرار دارند امکان دسترسی سریع و آسان به تاسیسات و پشا سقف کاذب را در هر زمان میسر می‌سازند.

در این ساختار می‌توان ازانواع تایل‌های گچی سوراخ دار (آکوستیک) و ساده با پوشش یا بدون پوشش (PVC) و همچنین تایل‌های سقفی الیاف سقفی الیاف معدنی (Mineral Fiber) استفاده نمود.

سازه‌ای این سیستم با ورق گالوانیزه گرم به روش رول فرمینگ به صورت دو لایه تولید شده است. پوشش نهایی سطح زیرین سازه با یک لایه ورقه فولاد از پیش رنگ شده (سفید شیری) روکش و آماده نصب تحویل می‌شود. ویژگی شاخص این سیستم وجود عامل اتصال کشویی به صورت یکپارچه (سرخود) ابتدا و انتهای سازه‌ها است‌ که ضمن دستیابی به سهولت و سرعت در نصب باعث افزایش قابل توجه مقائمت سیستم در مقابل نیروهای جانبی و همین طور کشش می‌شود. مزیت دیگر این سیستم وجود شیارهای قائم بر روی جان سازه‌های سپری در محل دقیق اتصال پروفیل‌ها به یکدیگر بوده که این ویژگی متضمن دستیابی به دقت بالا در حفظ ابعاد مدولار سیستم است.

دامپا

سقف کاذب آلومینیومی دامپا از فرم دادن کوپل آلومینیومی تهیه شده و به سقف‌های دامپای ۱۰و ۱۵ و ۲۰  معروف است که در رنگ‌های متنوع و دلخواه خریدار (پودری و الکترواستاتیک) قابل رنگ آمیزی است. سقف کاذب دامپا در سه تیپ تولید می‌شود.

 • تیپ N1  ‌(قطر سوراخ‌ها یک میلیمتر) برای جذب اکثر فرکانس‌های صوتی بالا
 • تیپ N2 (قطر سوراخ‌ها یک میلیمتر) برای جذب اکثر فرکانس‌های صوتی بالا
 • تیپ O (بدون سوراخ یا ساده) برای جذب فرکانس‌های پایین صوتی

دامپا در مکان‌های عمومی

مکان‌های عمومی شامل مدارس، دانشگاه‌ها‌، سالن‌های ورزشی، استخر و غیره است. و به علت اینگه این مکان‌ها از لحاظ رطوبت، بازتاب نور، کاهش صدا و دوام خیلی حایز اهمیت است. بهترین سقف برای این محل‌ها از نظر مهندسی و تکنولوژی سقف‌های فلزی است.

دامپا در صنعت و ساختمان

صنعت ساختمان شامل دفاتر ، بانک‌ها ، ‌هتل‌ها، ساختمان‌های عمومی، فروشگاه‌ها، سالن‌های مواد غذایی و بهداشتی و سالن‌های ریسندگی است. که این مکان‌ها به علت زیبایی و داشتن نمای شیک می‌توان از انواع سقف‌های کاذب با طرح‌های مختلف استفاده نمود که بتواند محیطی آرام را در اختیار کارفرما قرار دهد.

دامپا در مکان‌های بهداشتی

مکان‌های بهداشتی شامل بیمارستان‌ها‌، کلینیک‌، آشپزخانه‌، سرویس بهداشتی‌‌، آزمایشگاه‌ها و…. ‌است. در این مکان‌ها که هوای آن به مقدار زیادی روی سلامتی افراد تأثیر می‌گذارد. سقف‌های کاذب فلزی از آلومینیوم یا ورق آهن ساخته شده و نهایتأ سطح آنها را به رنگ الکترواستاتیک پودری می‌پوشاند‌. سقف‌های فلزی قابل شستشو است که نه تنها برای شستشو خشک و تر مناسب است بلکه از خطر میکروارگانیسم نیز جلوگیری می‌کند و همچنین کاهش صدا برای این مکان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما با استفاده از درصد سوراخ بندی و لایه بندی پشت سقف توانسته ایم برای هر نوع فرکانس کاهش صدا داشته باشیم.

گریلیوم

سقف کاذب گریلیوم ‌جزء سقف‌های دکوراتیو است‌. این سقف با استفاده از ورق‌های آلومینیوم‌ و آهن‌ یا ورق‌های آلیاژی تولید می‌شود‌. سقف کاذب گریلیوم از انواع سقف باز است که نمای آن به صورت حفره‌های مربع یا مستطیل شکل دیده می‌شود‌. این حفره‌ها‌ از ابعاد ۳×۳ سانتیمتر تا اندازه ۶۰×۶۰ سانتیمتر تولید می‌شود. اندازه ارتفاع این حفره‌ها با توجه به ابعاد آن تغییر می‌نماید.

به سقف گریلیوم‌، سقف باز هم گفته می‌شود‌. زیرا بعد از نصب سقف‌، چیزی که رویت می‌شود‌، خانه‌های مربع و مستطیل شکلی است که بطور پیوسته در کنار هم قرار گرفته‌اند‌. هیچ پوششی در داخل و یا پشت آن وجود ندارد و پشت سقف و تاسیساتی که کار شده است به خوبی دیده می‌شود‌.

معمولاً سقف کاذب گریلیوم را بصورت منفرد ‌یا ترکیبی با سقف‌های دیگر اجرا می‌کنند‌. این سقف توسط  سیم‌، مفتول یا زنجیر از سقف اصلی آویزان می‌شود‌.

تیپ‌های مختلف سقف گریلیوم ددر رنگ‌های متنوع کوره‌ای یا پودری الکترواستاتیک در دو نوع ساده و سوراخ‌دار قابل تولید است. این نوع سقف با توجه به حفره‌هایش از خاصیت آکوستیکی بالایی برخوردار است.

سند بلاستسیستم اجرای این سقف‌‌ از شبکه کردن سپری‌های مختلف به وجود می‌آید که داخل شبکه‌ها شیشه آیینه سند بلاست و سایر ورقه‌های شفاف قرار می‌گیرد. این سقف در انواع سپری آلومینیومی ساده، سپری آلومینیومی با مغزی و سپری سه رشته موجود است.

تلگرام