مجله خبری زودتولز

پنجره دوجداره upvc

آموزش نصب پنجره دوجداره upvc

از آنجایی که کیفیت یک پنجره upvc  رابطه مستقیم با نوع نصب آن دارد و اقلام به کار رفته در اتصال پنجره ها به درگاه نصب و ساختار اتصال درزها از اهمیت به سزایی برخوردار است و باید به گونه ای باشد که همه نیروهای مؤثر فیزیکی روی پنجره برداشته شوند در اینجا به برخی از موارد مهم در نصب پنجره های یو پی وی سی می پردازیم که باید انتظارات زیر را برآورده سازد:

۱- متناسب با فشارهای وارده اعم از فشار باد و فشارهای انتقالی پابرجا بماند.
۲- نوسانات دما و تغییرات جوی بر نحوه کار آن تأثیرگذار نباشد.
۳- انتظارات لازم را از نظر عایق حرارت و صدا برآورده سازد.
۴- زندگی و سلامت افراد تأمین گردد.
۵- هیچگونه فشار اضافه به پنجره یو پی وی سی وارد نیاید.
۶- از صدمات رطوبت جلوگیری کند.
۷- آب بندی درزهایی که بین پنجره یو پی وی سی و درگاه نصب دائمی می باشد.

پنجره دوجداره

۱. جاگذاری چهارچوب در محل نصب

ابتدا داخل درگاهی نصب از نظر پاکیزگی و عدم وجود مواد زاید کنترل شده، سپس چهارچوب پنجره یو پی وی سی با رعایت فاصله یکسان از طرفین درگاه نصب در محل خود قرار می گیرد.

۲. تراز و شاقول کردن پنجره یو پی وی سی

این مرحله یکی از مهمترین بخش های عملیات نصب به شمار می آید، چرا که صحت عملکرد قسمتهای متحرک و یراق آلات منوط به تراز و شاقول بودن چهارچوب است، به همین دلیل با استفاده از اسپیسر مخصوص عملیات تراز کردن در فواصل مختلف حد فاصل دیوار و چهارچوب از تراز و شاقول بودن آن اطمینان حاصل می شود.

۳. بستن پیچ های اتصال

پس از حصول اطمینان از تراز و شاقول بودن پنجره یو پی وی سی در محل نصب، پیچ های اتصال بسته و محکم می شوند.
قابل ذکر است که شرکت فاراد پنجره در پروسه نصب پنجره ها از پیچ بولتکس (یا بتن) استفاده می کند که از نظر مقاومت و کارایی چندین برابر پیچ های معمولی و سرمته مقاومت دارد.

۴. تزریق فوم و سیلیکون

متأسفانه در برخی از موارد دیده می شود که در اندازه گیری، اندازه پنجره ها به طوری گرفته می شود که پنجره با فاصله بسیار کم و با اعمال فشار در درگاه نصب می شود در نهایت تنها با یک چسب سیلیکون از بیرون آب بندی می شوند. لازم به ذکر است که این نوع نصب بسیار اشتباه بوده چرا که در زیر مقطع پنجره UPVC خالی می ماند و بعد از مدت زمان چسب سیلیکون به علت سرما و گرما از بین رفته و به علت خالی بودن زیر مقطع آب بندی پنجره از بین خواهد رفت در نتیجه کیفیت پنجره نهایی پایین خواهد آمد.
در نتیجه می بایست پنجره به میزان استاندارد از هر طرف درگاه نصب فاصله داشته باشد و ابتدا با تزریق فوم پولی اورتان مخصوص زیر مقاطع پنجره کاملاً آب بندی گردد.
با گذشت زمان مشخصی فوم مربوطه خشک شده و مازاد آن به وسیله تیغ کاتر تحت زاویه ۴۵ درجه به سمت داخل بریده شود عایق بندی نهایی نیز با چسب سیلیکون روی فوم انجام می شود. بدیهی است مازاد چسب سیلیکون باید در اسرع وقت پاکسازی تا درز مابین دیوار و چهارچوب کاملاً همسطح گردد.

upvc-glass-profile

۵. جاگذاری شیشه ها

با رجوع به شماره ثبت شده بر روی شیشه ها هر شیشه در محل خود قرار می گیرد.

۶. رگلاژ پنجره و اعمال نیرو

به منظور تنظیم و رگلاژ بازشو پنجره ها با استفاده از پکرها، در دو سوی قطری پنجره به وسیله زیر بالا کن شیشه ها اعمال نیرو می شود.

۷. نصب زهوارهای پنجره یو پی وی سی دوجداره

به منظور نگهداری شیشه ها با استفاده از چکش (PVC)زهوار در محل خود نصب می شود.

۸. بستن دستگیره ها

پلیت و توپی درب ها و دستگیره ها از جمله یراق آلاتی هستند که در محل پروژه بر روی پنجره یو پی وی سی نصب می شود.

۹. کنترل و رگلاژ نهایی

در مرحله پایانی عملیات نصب، کنترل های لازم، از نظر صحت عملکرد پنجره ها و درب ها به عمل آمد و با رگلاژ نهایی ایرادات احتمالی برطرف می شود.

۱۰. برداشتن فویل های محافظ

جداسازی فویل های محافظ پروفیل به مرور زمان مشکل تر خواهد بود، به همین دلیل بهتر است پروفیل های بیرونی که در معرض عوامل جوی قرار دارند در پایان نصب پاکسازی شود.

 

تلگرام